wt. 23 stycznia 2018

Działania

Sprawozdanie z wyprawy naukowo-dydaktycznej Wrocław-Poznań 2010

Sprawozdanie z wyprawy naukowo-dydaktycznej Wrocław-Poznań 2010

W dniach 17-21 maja 2010 roku odbyła się wycieczka studentów kierunku Budownictwo PB do Wrocławia i Poznania. Celem wyprawy było zapoznanie studentów z obszarem działalności wybranych firm budowlanych realizujących inwestycje w zakresie budownictwa komunikacyjnego na terenach zachodniej Polski. Studenci mieli okazję zetknięcia się z innowacjami stosowanymi w budownictwie komunikacyjnym oraz poznania organizacji robót w jednych z największych przedsiębiorstw z tej branży.

Wyjazd został zaplanowany na godzinę 5:30 w dniu 17 maja 2010 roku z terenu Politechniki Białostockiej. Bezpośredni przejazd z Białegostoku do Wrocławia trwał 12 godzin.

Pierwsza wizyta miała miejsce na terenie budowy obwodnicy Wrocławia w dniu 18 maja 2010 roku. Obwodnica jest budowana w ciągu autostrady A8. Budowa jest realizowana, między innymi, przez firmę BUDIMEX, której przedstawiciele zorganizowali spotkanie na odcinku robót w miejscowości Tyniec Mały. Dzięki uprzejmości dyrektora kontraktu Grzegorza Domarackiego studenci mieli możliwość zapoznania się z zakresem prowadzonych prac, dokumentacją projektową oraz wizytacji na kilku odcinkach prowadzonych robót, w tym na budowie mostu przez rzekę Odrę wraz z najdłuższymi w Europie estakadami dojazdowymi. Wizyta trwała około 10 godzin.

Dzień 19 maja był przewidziany na przejazd z Wrocławia do Poznania, który zajął około 6 godzin. W Poznaniu zaplanowano spotkania z przedstawicielami firmy STRABAG na terenie budowy odcinka autostrady A2 pomiędzy miejscowościami Nowy Tomyśl i Świecko. Spotkanie miało miejsce w siedzibie firmy w dniu 20 maja, w czasie którego kierownik kontraktu Łukasz Ciesielski przedstawił dokumentacją techniczną oraz opisał technologię wykonywania robót budowlanych. Odcinek A2 do Świecka będzie jednym z najdłuższych autostradowych odcinków w Polsce wybudowanych w technologii betonowej. Na jednym z odcinków budowy studenci obserwowali między innymi proces układania oraz wykańczania nawierzchni drogowej. Wizyta na terenie budowy trwała około 5 godzin. Bezpośrednio po spotkaniu zaplanowano powrót do Białegostoku.

Wyjazd zakończył się w dniu 21 maja 2010 roku o godzinie 4:00.