pt. 15 grudnia 2017

Budujemy mosty, czyli III edycja OKMD

Młodzi konstruktorzy z Białegostoku, Łodzi i Gliwic wezmą udział w trzeciej już edycji Ogólnopolskiego Konkursu Mostów Drewnianych, który w środę (22.11) rozpocznie się na Politechnice Białostockiej.
Do udziału w zmaganiach zgłosiło się 5 pięcioosobowych drużyn.

Zadaniem każdej będzie zbudowanie mostu drewnianego o długości 3,50 m, nie przekraczając granicznej kubatury drewna: 0,27 m3. Sędziowie ocenią stosunek przeniesionego przez konstrukcję obciążenia do objętości użytego materiału. Do punktacji brane są również pod uwagę: szacowanie nośności konstrukcji i ugięcie mostu.
Rywalizacja składa się z dwóch etapów. Etap I- montażowy (pierwszy dzień konkursu) polega na zmontowaniu elementów mostu, przy zastosowaniu: młotków, wkrętarek, śrubokrętów, kombinerek, obcęgów, grzechotek na bity, ołówków, linijek, taśm mierniczych oraz bitów. Etap II (dzień drugi konkursu) to poddanie mostu próbie obciążeniowej. Zwieńczeniem zawodów (dzień trzeci) będzie konferencja o tematyce ogólnobudowlanej, po zakończeniu której nastąpi oficjalne ogłoszenie wyników konkursu oraz wręczenie nagród.
Konkurs Mostów Drewnianych ma wymiar zarówno naukowy, jak i rekreacyjny. Modele mostów w skali makro obrazują mechanikę konstrukcji, pomagając w praktyce weryfikować podobne rozwiązania konstrukcyjne, a proces wspólnego tworzenia budowli jest okazją do znakomitej zabawy.
Wydarzenie jest otwarte dla publiczności. Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych do dopingowania uczestników w trakcie próby obciążeniowej mostów oraz wzięcia udziału w konferencji z zakresu różnych sfer budownictwa.
Konkurs organizuje Studenckie Koło Naukowe KONSTRUKTOR działające na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej. Seminaria współtworzą zarówno uczestnicy OKMD, studenci i pracownicy Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej.

Program:

Środa, 22 listopada
9:00-10:00 oficjalne otwarcie i szkolenie BHP (hala INNO-EKO-TECH)
10:00 -13:00  montaż konstrukcji przez drużyny (hala INNO-EKO-TECH)
13:00 -13:30 przerwa
13:30 – 16:00  montaż konstrukcji przez drużyny (hala INNO-EKO-TECH)

Czwartek, 23 listopada
9:00 -12:00  obciążanie mostów

Piątek, 24 listopada
9:00 -11:00  konferencja o tematyce ogólnobudowlanej, prezentacje studentów (AULA C)
11:00 -12:30 konferencja o tematyce ogólnobudowlanej, prezentacje firm sponsorskich (AULA C)
12:30-12:45 ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród w III Ogólnopolskim Konkursie mostów Drewnianych
12:45-13:00  Zakończenie

Szczegółowe informacje oraz regulamin konkursu można znaleźć na wydarzeniu na Facebooku.