pt. 15 grudnia 2017

Wizyty studyjne w ramach projektu 2WORK

W dniach 22.11-23.11.2017 r. 12 osobowa grupa studentów kierunku Inżynieria Środowiska wraz z opiekunami dr inż. Anną Siemieniuk i mgr inż. Ewą Szatyłowicz brała udział w wizytach studyjnych w ramach projektu „2WORK ­ kompleksowy program kształtujący kompetencje i kwalifikacje, zwiększający szanse absolwentów na rynku pracy”. Studenci odwiedzili potencjalnych pracodawców w trakcie 2 dniowych warsztatów szkoleniowych w firmach województwa podlaskiego, które tematycznie związane są z kierunkiem studiów.

Pierwszego dnia studenci uczestniczyli w 2 godzinnej wizycie studyjnej w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Białymstoku, który jest jedną z pierwszych w Polsce instalacji termicznego przekształcania odpadów w energię elektryczną i cieplną. Następnie studenci odwiedzili siedzibę firmy Termitech, w której odbyli 3 godzinne warsztaty szkoleniowe z zakresu projektowania systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Następnie studenci odpowiedzieli na kilka pytań dotyczących tematyki warsztatów podczas testu walidującego.

Następnego dnia wyjazdu (23.11.2017 r.) wizyta studyjna odbyła się w siedzibie głównej firmy Prodeko w Ełku, która jest częścią grupy przemysłowej Ekoton. Studenci uczestniczyli w 5 godzinnych warsztatach z zakresu projektowania i eksploatacji urządzeń do mechanicznego oczyszczania ścieków, urządzeń do osadników, systemów napowietrzania ścieków, urządzeń do odwadniania osadów oraz flotatorów. Na wstępie studenci wysłuchali prezentacji dotyczącej firmy i produkowanych urządzeń. Mieli też okazję obejrzeć hale produkcyjne, w których od podstaw powstają poszczególne urządzenia do oczyszczania ścieków. Szkolenie było kontynuowane podczas zwiedzania produkcji, gdzie prowadzący warsztaty odpowiadał na bieżąco na pojawiające się pytania. Szczególne zainteresowanie wśród studentów wzbudzał system napowietrzania, którego konstrukcja jest pomysłem firmy Prodeko. Na zakończenie warsztatów studenci rozwiązali przygotowany test walidacyjny oraz mieli okazję wypełnić specjalne kwestionariusze dotyczące predyspozycji zawodowych.

Wizyty studyjne 2Work