Gala konkursu „Budowa Roku 2019-2020 w Regionie Północno-Wschodnim”

22-10-2021

Jednym z wydarzeń towarzyszących jubileuszowi 70-lecia powstania Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej jest konkurs „Budowa Roku 2019-2020 w Regionie Północno-Wschodnim”, którego głównym organizatorem jest białostocki oddział Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa. Gala Laureatów odbędzie 26 października 2021 r.
Konkurs ma długą tradycję – tegoroczna edycja odbywa się po raz dwudziesty szósty. „Budowa roku” od lat dziewięćdziesiątych stawia sobie za cel promocję najciekawszych osiągnięć technicznych lokalnego rynku budowlanego.
Tegoroczna edycja konkursu jest również ważna dla Wydziału pod względem zgłoszonych realizacji. Po raz pierwszy opiekę nad wszystkimi obiektami zakwalifikowanymi do tej edycji pełnili absolwenci Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku.
Sędziowie Sądu Konkursowego przeprowadzili oględziny obiektów budowlanych zgłoszonych do konkursu. Dokonali następnie ich oceny w oparciu o kryteria, zawarte w regulaminie. Po wnikliwej analizie przedłożonych dokumentów, wizjach lokalnych, opiniach użytkowników dotyczących obiektów przekazanych do użytkowania, Laureatom Konkursu przyznane zostaną statuetki (złote, srebrne lub brązowe).
Czynnikami, które są brane pod uwagę podczas wyboru laureatów w tegorocznej edycji są: przebieg robót, poziom innowacyjności rozwiązań technicznych i technologicznych, jakość robót budowlanych, efektywność rzeczowa i jakościowa wykorzystania nakładów oraz bezpieczeństwo pracy i ochrona zdrowia. Szczególną nagrodą Grand Prix Prezesa Urzędu Dozoru Technicznego zostanie oceniona nowoczesność rozwiązań urządzeń transportu bliskiego wspomagających osoby niepełnosprawne w samodzielnym poruszaniu się.
Aby lepiej docenić walory techniczne poszczególnych realizacji zgłoszone obiekty zostały podzielone na osiem kategorii. Jury konkursowe oceni m.in. najciekawsze budynki użyteczności publicznej, budynki przemysłowe oraz budownictwa mieszkaniowego. Aż pięć realizacji będzie ocenianych w tej ostatniej kategorii.
Współorganizatorami konkursu są Podlaski Urząd Wojewódzki, Politechnika Białostocka, Urząd Miejski w Białymstoku, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Okręgowy Inspektorat Pracy, Urząd Dozoru Technicznego Oddział w Warszawie Biuro w Białymstoku oraz Podlaska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa.

Więcej informacji na stronie Internetowej PZITB Oddział w Białymstoku