Instytut Nauk Leśnych dysponuje nowoczesnym Centrum Naukowo-Badawczym, rozbudowanym i zmodernizowanym dzięki środkom unijnym w latach 2013-2015. W Centrum mieści się 50-osobowa sala seminaryjna oraz zespół czterech laboratoriów specjalistycznych.
Prowadzone są tutaj badania nad zagospodarowaniem odpadów z drewna (m. in. kory, cetyny, karpiny). Wyróżnikiem laboratorium na skalę nie tylko regionu, ale również Polski jest system do ekstrakcji w nadkrytycznym CO2. Stosowana tu technika należy do technologii „zielonej chemii” i jest jedną z najnowocześniejszych, ekologicznych technik ekstrakcji.
Prowadzone tu badania dotyczą identyfikacji wpływu czynnika ludzkiego na funkcjonowanie przyrody. Badana jest między innymi jakość wód gruntowych na terenie Puszczy Białowieskiej. W Pracowni Genetyki zapoczątkowano prowadzenie badań filogenezy odmian i gatunków.
Służy badaniom obiektów przyrodniczych z wykorzystaniem termowizji oraz monitorowaniu środowiska leśnego pod kątem ochrony przyrody. Znajdują się w nim: serwer map GPS i kamery CCD oraz termowizyjne.
Prowadzone tu są badania nad wybranymi grupami owadów występujących na Podlasiu. Laboratorium umożliwiło rozpoczęcie prac nad utworzeniem kolekcji entomologicznej owadów Polski Północno-Wschodniej.
Dzięki tym nowoczesnym laboratoriom INL PB zwiększył swoje możliwości w zakresie badań nad środowiskiem leśnym. Inwestycja umożliwiła także rozwój współpracy z zagranicznymi i krajowymi ośrodkami naukowymi.
Kadrę Instytutu tworzy pięciu samodzielnych pracowników naukowych, 11 pracowników ze stopniem naukowym doktora, a także ośmioro pracowników zatrudnionych w administracji oraz wsparciu dydaktyki i badań.