LEGIA AKADEMICKA 2019
18-11-2019
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Minister Obrony Narodowej podpisali porozumienie w sprawie realizacji programu edukacji wojskowej studentów w ramach Legii Akademickiej. Jest to kontynuacja zapoczątkowanego w ubiegłym roku pilotażowego projektu edukacji wojskowej studentów w ramach Legii Akademickiej.
Na mocy ww. porozumienia Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego zleci (wybranym spośród nadzorowanych przez siebie uczelni) realizację części teoretycznej programu edukacji wojskowej w ramach Legii Akademickiej w roku akademickim 2019/2020.
Możesz zgłosić się do Legii Akademickiej jeśli:
- posiadasz obywatelstwo polskie
- jesteś studentem uczelni wyższej
- przeszedłeś kwalifikację wojskową (lub wyrażasz gotowość, aby odbyć kwalifikację wojskową)
Do programu prowadzonego w Politechnice Białostockiej mogą przystąpić:
- studenci Politechniki Białostockiej – wniosek składają w dziekanacie swojego wydziału,
- studenci innych uczelni – wniosek składają w Dziale Spraw Studenckich i Dydaktyki – budynek Wydziału Mechanicznego, ul. Wiejska 45C, pokój 229. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie swojej uczelni o posiadaniu statusu studenta.
Termin składania wniosków: 20 grudnia 2019 roku
Wzór wniosku o przystąpienie do Legii Akademickiej (20 KB)
Studentki, które nie posiadają kategorii wojskowej składają dodatkowy wniosek- wzór (12 KB)
Pracownicy Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Białymstoku będą udzielać informacji na temat Programu LEGIA AKADEMICKA w następujących dniach:
18 listopada 2019 – godzina 10-12 Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku
20 listopada 2019 – godzina 9 – 11 Wydział Mechaniczny 11- 13 Wydział Elektryczny
21 listopada a 2019 – godzina 10-12 Wydział Informatyki
22 listopada 2019 – godzina 10-12 Wydział Inżynierii Zarządzania
Planowany termin realizacji zajęć: marzec – kwiecień 2020
Zajęcia będą odbywać się w weekendy.
Opis programu
Edukacja wojskowa studentów w ramach Legii Akademickiej obejmuje dwie części szkolenia:
- Część teoretyczną – realizowaną przez uczelnie zgodnie z opracowanym przez Ministra Obrony Narodowej programem szkoleniowym;
- Część praktyczną (ćwiczenia wojskowe) – organizowaną przez Ministra Obrony Narodowej.
Do programu może przystąpić student (studiów pierwszego stopnia, drugiego stopnia lub jednolitych magisterskich) uczelni publicznej i niepublicznej dowolnego roku studiów, który posiada obywatelstwo polskie.
W pierwszej kolejności odbędzie się szkolenie w ramach części teoretycznej, które musi zostać zrealizowane w nieprzekraczalnym terminie do dn. 30 kwietnia 2020 r. Jej zasadniczym celem będzie opanowanie wiedzy i umiejętności z zakresu tematyki wojskowej niezbędnej do odbycia szkolenia w warunkach poligonowych.
Po zaliczeniu części teoretycznej student ochotnik otrzyma kartę powołania na ćwiczenia wojskowe – część praktyczną programu, która będzie realizowana w wytypowanych jednostkach wojskowych lub ośrodkach szkoleniowych Sił Zbrojnych RP podczas przerwy wakacyjnej.
Według założeń, w tej edycji programu zostanie przeszkolonych około 5 tysięcy studentów z całej Polski. Jest to jeden z kluczowych programów Ministerstwa Obrony Narodowej, który ma służyć odbudowie rezerw osobowych Sił Zbrojnych RP, zwłaszcza w korpusach osobowych oficerów i podoficerów rezerwy. Pilotażowa edycja, w której udział wzięło 3487 studentów cieszyła się dużym zainteresowaniem. W odpowiedzi na oczekiwania środowisk akademickich podpisano porozumienie zapewniające kontynuację programu w kolejnych latach, co najmniej do 2021 r., oraz umożliwiające prowadzenie zajęć w ramach programu również przez uczelnie niepubliczne.
„Legia Akademicka” to jedno z rozwiązań, którego głównym celem jest odbudowa rezerw osobowych. Dzięki zawartemu porozumieniu organizatorem części teoretycznej ochotniczego szkolenia studentów, obejmującej m.in. przedmioty z zakresu obronności i wiedzy wojskowej, będzie rektor uczelni, w której realizowany będzie proces szkolenia wojskowego.