Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku prowadzi rozległą krajową jak i międzynarodową współpracę naukowo-badawczą. Na szczególną uwagę zasługuje współpraca z przemysłem oraz lokalnymi organizacjami i instytucjami.
Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku prowadzi rozległą międzynarodową współpracę naukowo-badawczą. WBiNoŚ aktywnie współpracuje z państwami sąsiadującymi, otwarty jest także na wspólne działania z państwami Unii Europejskiej, jak również spoza UE. Obecnie realizowane są programy robocze głównie z ośrodkami z Białorusi, Rosji, Ukrainy, Litwy, Kazachstanu, Hiszpanii, Portugali, Danii.
Współpraca z Brzeskim Państwowym Technicznym Uniwersytetem i Białoruskim Narodowym Uniwersytetem Technicznym w Mińsku (BNTU) opiera się głównie na rozwiązywaniu problemów środowiskowych, stosowaniu nowoczesnych technologii w oczyszczaniu poszczególnych elementów środowiska.
Umowy z Rosją -z Moskiewskm Państwowym Uniwersytetem Budowlanym, z Kazachstanem – z Kazachskim Narodowym Uniwersytetem Technicznym i Ukrainą – z Kijowskim Państwowym Uniwersytet Budownictwa i Architektury dotyczą współpracy w zakresie ekonomiki i zarządzania gospodarką wodociągowo-kanalizacyjną, stosowania technologii SBR w oczyszczaniu ścieków oraz wdrażania innowacyjnych rozwiązań w przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych Polski i tych krajów. Z w/w uczelniami od trzech lat rozwija się współpraca w zakresie wymiany studentów. Jest to grupa osób, która wyjeżdża do Moskwy, Kijowa czy Ałma – Aty i za- poznaje się z działalnością wydziałów prowadzących kształcenie z inżynierii i ochrony środowiska, zwiedza laboratoria oraz podmioty zajmujące się oczyszczaniem ścieków, utylizacją odpadów czy uzdatnianiem wód. Podobnie studenci przyjeżdzający na WBiIŚ mają zbliżony program pobytu. W roku 2011 uczestniczyli oni ze swoimi opiekunami w konferencji organizowanej przez nasz wydział, tj. XVI Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej z cyklu Problemy gospodarki wodno-ściekowej w regionach rolniczo-przemysłowych, a w roku 2013 w II Konferencji „Inżynieria Środowiska młodym okiem”.
Pracownicy katedr związanych z budownictwem realizują projekty badawcze z wyżej wymienionymi uczelniami i dodatkowo z Państwowym Uniwersytetem Technicznym w Tambowie w Rosji. Prowadzą wspólne prace nad aplikacjami normy europejskiej do projektowania konstrukcji budowlanych. Wiele wspólnych badań dotyczy materiałów budowlanych i wykorzystania różnych odpadów do ich tworzenia oraz stosowania nanocząsteczek. Rozwijane są badania nad sposobami ulepszania właściwości eksploatacyjnych i długowieczności budynków mieszkalnych, użyteczności publicznej i przemysłowych z uwzględnieniem oddziaływania środowiska. Podobna tematyka realizowana jest z uczelniami z Portugalii, Hiszpanii i Danii.
Na szczególną uwagę zasługuje współpraca z przemysłem. Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku współpracuje z wieloma przedsiębiorstwami, m.in. takimi jak:
Ponadto WBNŚ prowadzi współpracę z lokalnymi organizacjami i instytucjami, m.in. z: