Rywalizacja o najtrwalszy most drewniany

25-11-2019
studenci podczas budowy konstrukcji mostu

Na Politechnice Białostockiej rozpoczął się Ogólnopolski Konkurs Mostów Drewnianych. To piąta edycja zawodów, które na Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku przyciągają studentów uczelni technicznych z całej Polski. Do rywalizacji stanęło 10 drużyn z Politechniki Białostockiej, Politechniki Gdańskiej, Politechniki Łódzkiej, Politechniki Śląskiej, Politechniki Świętokrzyskiej oraz Politechniki Wrocławskiej.

Uczestników i gości piątej edycji konkursu mostów drewnianych w murach Politechniki Białostockiej oraz Wydziału Budownictwa i Nauki o Środowisku witali: prorektor ds. współpracy międzynarodowej PB dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, prorektor ds. kształcenia PB dr hab. inż. Iwona Skoczko, prof. PB, dziekan WBNŚ prof. dr hab. inż. Michał Bołtryk oraz pełnomocnik dziekana WBNŚ ds. rozwoju i współpracy dr inż. Barbara Sadowska-Buraczewska.

Wspieramy młodych ludzi, którzy mają pasję do projektowania, konstruowania i eksperymentowania. Cieszę się, że Państwo zdecydowali się wyjść poza ramy typowego programu studiów. Podejmowanie takich inicjatyw jest ważne nie tylko dla studentów, ale także dla nas – wykładowców, bo w ich trakcie mamy szansę poznać elementy, które warto wprowadzić do programów kształcenia. Dzięki temu kształcenie na uczelniach technicznych ma szansę stać się ciekawsze, bardziej odpowiadające studentom, ale też rynkowi pracy i potrzebom przedsiębiorców – mówiła prorektor ds. współpracy międzynarodowej PB dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB.

Pierwszego dnia konkursu (20 listopada) drużyny mają za zadanie zbudować 3,5-metrowe mosty, które wcześniej zaprojektowali. Przyszli inżynierowie pracują w zespołach 5-osobowych. Do dyspozycji mają nie więcej niż 0,30 m3 drewna (elementy zostały przycięte przez firmę Unibep Unihouse z Bielska Podlaskiego, która wspiera organizatorów konkursu). Główne kryteria konkursowe to przeniesione obciążenie, ugięcie oraz cena użytych do budowy materiałów (drewno i łączniki mechaniczne). Nad spełnieniem warunków regulaminowych czuwa komisja w składzie: właściciel Biura Projektowego Estakada Tomasz Pawłowski, Dyrektor Instytutu Inżynierii Lądowej i Transportu prof. dr hab. inż. Czesław Miedziałowski oraz pracownicy naukowo-dydaktyczni Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku dr inż. Jarosław Malesza i dr inż. Marcin Gryniewicz.

Myślę, że te zawody pozwalają studentom na twórcze przełożenie tego, czego uczą się w uczelniach, na pasję i praktykę inżynieryjną. To na pewno przyda im się w późniejszej działalności zawodowej – podkreślał obserwator konkursu Jerzy Drapa, naczelnik Wydziału Mostów Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku.

Jutro (21 listopada) młodzi konstruktorzy zweryfikują w praktyce wybrane rozwiązania konstrukcyjne i swoje umiejętności techniczne. Tego dnia w południe (godz. 12.15) na hali Inno-Eko-Tech przeprowadzone będą widowiskowe testy obciążania mostów – drużyny wspólnie z publicznością będą mogły obserwować, jak zachowuje się ich budowla pod konkretnym obciążeniem. Profile drewniane połączone łącznikami stalowymi, gwoździami oraz wkrętami potrafią „przenosić” kilka ton obciążenia! Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród w piątek (godz. 10:30).

V Ogólnopolski Konkurs Mostów Drewnianych pod patronatem Rektora Politechniki Białostockiej, Ministra Infrastruktury oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego zorganizowało Studenckie Koło Naukowe „Konstruktor”.

My też jeździmy na konkursy, które organizują inne uczelnie. Startujemy w zawodach, na których buduje się mosty ze stali, papieru czy plastikowych wydruków 3D. Tym sposobem zaprzyjaźniliśmy się ze studentami m.in. z Gdańska i Śląska. Teraz zaprosiliśmy ich do Białegostoku, do udziału w jedynym w skali kraju konkursie mostów drewnianych. Nasze zawody są wyjątkowe także pod tym względem, że powstają tu największe, 3,5-metrowe modele mostów. W pozostałych konkursach mosty mają przeważnie 1 metr – mówiła Marlena Dobosz, studentka kierunku budownictwo na WBNŚ PB, wiceprezes SKN „Konstruktor”.

Ogólnopolski Konkurs Mostów Drewnianych to wydarzenie łączące w sobie rywalizację oraz wymiar naukowy. Oprócz budowania modeli, obrazujących mechanikę konstrukcji, studenci wezmą udział w III SKoNferencji, podczas której odbędą się prelekcje z zakresu różnych sfer budownictwa.

Wydarzenie wsparł finansowo Prezydent Białegostoku w ramach umowy dotyczącej promocji miasta.

W V Ogólnopolskim Konkursie Mostów Drewnianych wystartowały drużyny: CAG – Politechnika Śląska, EKO-BUDOWLANI – Politechnika Białostocka, KŁODA – Politechnika Wrocławska, KOMBODEJSI – Politechnika Gdańska, ŁOPATKA I PRZYJACIELE – Politechnika Łódzka, SPECMOST – Politechnika Świętokrzyska, SZAŁOTOWE KONSTRUKTORY – Politechnika Śląska, WKRĘTAKI – Politechnika Białostocka, WOODKA TEAM – Politechnika Białostocka, ŻUBRZYK TEAM – Politechnika Białostocka.

Wizualizację ich prac można obejrzeć na stronie Dietrich’s Polska – partnera technologicznego konkursu: www.dietrichs.com/pl/wiadomosci/pelna-informacja/titel/v-ogolnopolski-konkurs-mostow-drewnianych/

Wyniki rywalizacji

Po próbach obciążeniowych mostów i podliczeniu kosztów materiałów, które posłużyły do konstrukcji poszczególnych modeli organizatorz ogłosili 22 listopada wyniki rywalizacji zespołów.

Miejsca na podium V Ogólnopolskiego Konkursu Mostów Drewnianych zajęli:

miejsce III: zespół CAG złożony ze studentów z Politechniki Śląskiej. Nośność konstrukcji: 58,70 kN.
miejsce II: zespół ŁOPATKA I PRZYJACIELE, czyli studenci Politechniki Łódzka. Nośność konstrukcji: 86,80 kN.
miejsce I: zespół WOODKA TEAM, studenci Politechniki Białostockiej zbudowali most o nośności 86,00 kN!

Gratulujemy!

w relacji TVP3, Obiektyw 20.11.2019 r. (od 18.45)

QR kod RODO
Więcej: pb.edu.pl/rodo