Studenci Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku projektują ogród dla pacjentów Szpitala w Choroszczy
19-05-2021Na przełomie lata i jesieni przy Szpitalu Psychiatrycznym w Choroszczy powstanie wyjątkowy ogród dla pacjentów. Nad projektem pracują studenci architektury krajobrazu Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku. Wczoraj, 18 maja, przedstawiciele Samodzielnego Publicznego Psychiatrycznego ZOZ i Politechniki Białostockiej podpisali porozumienie dotyczące urządzania, pielęgnacji i ochrony terenów zielonych.
Szpital zwrócił się o dofinansowanie zakupu sadzonek kwiatów, krzewów i drzew do planowanego ogrodu przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. Wniosek wymagał profesjonalnie wykonanego projekt ogrodu. Władze szpitala zdecydowały się na podjęcie współpracy z Wydziałem Budownictwa i Nauk o Środowisku, na którym działa kierunek architektura krajobrazu. Młodzi inżynierowie z naszego Wydziału oraz ich opiekuni już odwiedzili przestrzeń nad którą będą pracować. Otrzymali również ważne wskazówki – nie może być to bowiem zwykły ogród. Musi być wyjątkowy: zielony przez cały rok, radosny, optymistyczny i przede wszystkim bezpieczny.
– To miejsce jest idealne na urządzenie ogrodu, takiego z prawdziwego zdarzenia, aby pacjenci mogli tu wypoczywać, spędzać wolny czas, spotykać się z rodzinami – mówi Ewa Zgiet, dyrektor szpitala. – Posłuży również terapii, która jest nieodłącznym elementem leczenia w takich placówkach. Jestem bardzo wdzięczna za to że, Politechnika Białostocka chciała wesprzeć naszą inicjatywę.
– Największym wyzwaniem z pewnością jest dostosowanie projektowanego ogrodu do potrzeb wszystkich użytkowników i tu mam na myśli nie tylko pacjentów, ale również gości czy kadrę pracowniczą, ponieważ tutaj osoby przyjdą zarówno po to, żeby spacerować, czy spędzać czas w ciszy, ale również żeby spędzić czas z innymi ludźmi – przyznaje Aleksandra Jankowska, studentka architektury krajobrazu na WBiNŚ PB. – Naszym celem jest stworzenie takiego obiektu, by się ze sobą wszystko połączyło, a to co zrobimy było atrakcyjne dla oka i ducha niezależnie od tego, kto przyjdzie do takiego ogrodu.
Nad projektem pracuje aż pięć zespołów złożonych ze studentów I semestru studiów II stopnia na kierunku naszej architektury krajobrazu.
Jestem dumny, że z ponad 10 kierunków kształcenia mamy między innymi architekturę krajobrazu. Uważam, że są oni pośrednikami pomiędzy architektami i inżynierami budownictwa. – dodał prof. dr hab. inż. Michał Bołtryk, Dziekan naszego Wydziału. Studenci będą tworzyć ogród dla pacjentów jak i dla pracowników służby zdrowia i mieszkańców miasta Choroszcz. Człowiek został tak skonstruowany, że wymaga obcowania z przyrodą. Szczególnie wymaga tego jego zdrowie psychiczne.
Studenci projektują ogród dla szpitala w Choroszczy pod opieką dr Beaty Matowickiej i mgr inż. architekt Marty Baum podczas zajęć z przedmiotu „Projektowanie zieleni osiedlowej”. Młodzi inżynierowie nie spodziewali się, że wraz z pierwszym semestrem studiów II stopnia będzie na nich czekało takie wyzwanie.
– Niewątpliwie w przyszłości w naszej pracy zawodowej będziemy się spotykali z takimi przestrzeniami, jak przestrzenie przyszpitalne – twierdzi Michał Hajdowski, student I semestru studiów II stopnia na kierunku architektura krajobrazu – Dla nas to duża korzyść, że możemy nabrać doświadczenia w projektowaniu takich przestrzeni, trochę wręcz reklama, ponieważ będziemy mogli się też pochwalić takim zrealizowanym projektem w naszym zawodowym portfolio.
Zachęcamy do objerzenia relacji z wydarzenia:
https://www.youtube.com/watch?v=lKjyYjND1Sc