Studenci Biotechnologii odnoszą sukcesy zawodowe

20-07-2021
Mgr inż. Aleksandra Golonko - absolwentka Politechniki Białostockiej

Mgr inż. Aleksandra Golonko – absolwentka Politechniki Białostockiej. W 2017 r. obroniła tytuł inżyniera na kierunku Biotechnologia na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska, a w 2020 r. otrzymała tytuł magistra biologii, spec. biologii molekularnej. Od początku studiów prowadziła współpracę naukową z Zakładem Chemii Politechniki Białostockiej (obecnie: Katedrą Chemii, Biologii i Biotechnologii). Była wykonawcą 4 grantów Narodowego Centrum Nauki kierowanych przez prof. dr hab. Włodzimierza Lewandowskiego. W 2019 r. Aleksandra Golonko zdobyła Diamentowy Grant, którego jest kierownikiem (opiekun naukowy – prof. W. Lewandowski). W ramach projektu prowadzi badania nad strukturą i właściwościami cytotoksycznymi metalokompleksów związków fenolowych w skojarzeniu z antybiotykami antracyklinowymi. Oprócz realizacji własnego projektu jest stypendystką grantu NCN pt. „Badania zależności między strukturą molekularną a aktywnością biologiczną związków pochodzenia naturalnego o potencjalnym działaniu konserwującym i ich kompleksów z metalami” (kierownik: prof. W. Lewandowski).

Swoją wiedzę nieustannie poszerza na stażach i praktykach w ośrodkach naukowych m.in. Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, Instytucie Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN oraz Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. W latach 2019-2021 pracowała w Instytucie Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego w Warszawie na stanowisku mikrobiologa, a od 2020 r. jest pracownikiem Centrum Badań Klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Aleksandra Golonko publikuje wyniki swoich badań w międzynarodowych czasopismach m.in. European Journal of Medicinal Chemistry (IF=5,57), Plos One (IF=2,7), Materials (IF=3,6).  Jej aktualny indeks Hirscha wynosi 5, a całkowita liczba cytowań publikacji (wg. bazy Google Scholar) to 108. Otrzymała nagrodę Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego za osiągnięcia naukowe, a w 2020 r. została laureatką Nagrody Inteligentnego Rozwoju w kategorii Naukowiec Przyszłości.

Życzymy dalszych sukcesów!