Podsumowanie International Scientific Conference „Environmental Engineering – Environmental Engineering – Through a Young Eye” 2022
02-06-2022
W dniach 26-27 maja 2022 roku po raz jedenasty na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej odbyła się International Scientific Conference „Environmental Engineering – Environmental Engineering – Through a Young Eye”, Innovations-Sustainability-Modernity-Opennes, która była współorganizowana przy udziale Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych Oddział Białystok. Konferencja jest znakomitą okazją do poszerzenia wiedzy o nowoczesnych technologiach wykorzystywanych w środowisku, na wymianę myśli, prezentację wyników badań dotyczących inżynierii i ochrony środowiska, zrównoważonego rozwoju, nowoczesnych systemów wodociągowo-kanalizacyjnego, projektowania urządzeń stosowanych w inżynierii środowiska, górnictwie i energetyce oraz wielu innych zagadnieniach z tego zakresu.
W tym roku konferencja przebiegała w sposób hybrydowy. Pierwszego dnia tj. 26 maja odbyło się uroczyste otwarcie połączone z rozstrzygnięciem Konkursu na najlepszą pracę dyplomową w dyscyplinie Inżynieria środowiska, Górnictwo i Energetyka zorganizowanego przez PZITS Oddział w Białymstoku oraz WBINŚ. Konferencję rozpoczęła Przewodnicząca Komitetu Naukowego – prof. dr hab. inż. Iwona Skoczko, która w skrócie przedstawiła historię 11 edycji konferencji oraz podziękowała stałym uczestnikom, którzy są od początku obecni. Następnie głos zabrała Pani Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej – dr hab. inż. Dorota Krawczyk, prof. PB, która podkreśliła charakter międzynarodowy konferencji, który jest niezwykłą okazją do nawiązania nowych kontaktów do współpracy.
Po wystąpieniu Pani Prorektor konferencję rozpoczął wykład plenarny nt.”Cooper-based redox mediators – from the living matter to the man-made materials”, który wygłosiła Pani dr Paulina Walencik z Instytutu Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego im. prof. Wacława Dąbrowskiego w Warszawie. Następnie odbyła się stacjonarna sesja posterową, połączona z sesją posterową projektu GLOCAL. Po prezentacji posterów odbyło się przedstawienie projektu GLOCAL wraz z prezentacją rezultatów oraz dyskusją. Ostatnim punktem w pierwszym dniu konferencji były wykłady gości zagranicznych, którzy przyjechali na Politechnikę Białostocką w ramach International Training Week.
Obrady w drugim dniu konferencji odbyły się online na platformie MS Teams. Część online otworzyła prof. dr hab. inż. Iwona Skoczko i oddała głos prof. Tobiasowi Proll z University of Natural Resources and Life Sciences w Wiedniu, który wygłosił wykład otwierający obrady nt. ”The climate change migration challenge – difficulties and options”. Następnie odbyła się 1 sesja prezentacji konferencyjnych pt. ”Renewable Energy Sources and Sustainable Development”, którą prowadziła dr hab. Monika Kalinowska, prof. PB oraz dr inż. Magdalena Joka Yildiz. Po pierwszej sesji dr Altan Ozkan z Izmir Institute of Technology w Turcji wygłosił drugi w tym dniu wykład plenarny nt.”Production of Diatom Based High Quality Chitin Nanofiber”. Po wykładzie rozpoczęła się druga sesja pt.”Environmental Protection” która poprowadziła prof. dr hab. inż. Iwona Skoczko z Politechniki Białostockiej oraz dr inż. Edyta Kudlek z Politechniki Śląskiej. Ostatni trzeci panel dyskusyjny pt. „Heating, Ventilation and Air Conditioning” dotyczył problemów związanych z wentylacją i klimatyzacją. Sesję tą prowadził prof. Antonio Rodero Serrano z Uniwersytetu w Cordobie (Hiszpania) oraz dr hab. inż. Dorota Krawczyk, prof. PB z Politechniki Białostockiej.
Prelegenci biorący udział w dyskusjach pochodzili z 4 uczelni polskich i 5 zagranicznych. Uczestnicy z kraju przyjechali między innymi z wiodących ośrodków takich jak: Politechnika Wrocławska, Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego im. prof. Wacława Dąbrowskiego w Warszawie, Politechnika Śląska w Gliwicach oraz z Politechniki Białostockiej, zaś z zagranicznych ośrodków: Uniwersytet Technologiczny w Kaunas (Litwa), Uniwersytet w Cordobie (Hiszpania), Dokuz Eylul Uniwersytet oraz Izmir Instytut Technologiczny (Turcja), Uniwersytet w Cordobie (Hiszpania). W sumie w konferencji wzięło udział 45 prelegentów oraz zaproszonych członków Komitetu Naukowego.
Udział w konferencji wymagał przygotowania i napisania oryginalnej pracy twórczej w formie artykułów naukowych, które zostały zebrane i opublikowane między innymi w czasopismach: wydawnictwa MDPI. Zaplanowano wydanie po konferencji także 44 i 45 tom monografii z „Inżynieria Środowiska – Młodym Okiem” pod tytułem Energy oraz Środowisko.
W imieniu Komitetu Organizacyjnego składamy podziękowania wszystkim prelegentom, zaproszonym gościom, recenzentom oraz członkom Komitetu Naukowego za nieoceniony wkład w konferencję. Zapraszamy za rok! Do zobaczenia na XII International Scientific Conference „Environmental Engineering – Environmental Engineering – Through a Young Eye”, Innovations-Sustainability-Modernity-Opennes.
Zapraszamy na stronę International Scientific Conference „Environmental Engineering – Environmental Engineering – Through a Young Eye”, Innovations-Sustainability-Modernity-Opennes www.ismo.pb.edu.pl
dr inż. Ewa Szatyłowicz
Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku
Katedra Technologii w Inżynierii Środowiska
Fot. ESz, opracowanie ESz