Politechnika Białostocka 1 czerwca rozpoczyna rekrutację na studia stacjonarne I i II stopnia
09-06-2022
Ponad 600 wykładowców, praktyków i ekspertów w swoich dziedzinach, na sześciu wydziałach Politechniki Białostockiej, dzieli się wiedzą z blisko siedmioma tysiącami studentów. Wielu z nich wybiera na czas studiów mieszkanie w domach studenta na kampusie. Dosłownie w kilka minut mogą być na zajęciach, w laboratoriach, korzystać z zasobów nowoczesnej biblioteki, uprawiać sport, czy wypoczywać w klubie studenckim Gwint, największym w regionie.
– Zapraszam wszystkich maturzystów do studiowania na Politechnice Białostockiej – zachęca dr hab. Agnieszka Dardzińska-Głębocka, prof. PB, Prorektor ds. Kształcenia. – Na naszej uczelni świetnie odnajdują się zarówno absolwenci techników, jak i humaniści. Mając otwarty umysł na pewno nauczycie się programować, zostaniecie świetnymi logistykami, czy wpadniecie w wir badań, jakimi zajmuje się blisko 60. studenckich kół naukowych. Nie obawiajcie się matematyki – nasi wykładowcy wszystko wytłumaczą i wskażą, jak w prosty sposób zaprzyjaźnić się z przedmiotami ścisłymi. Liczne praktyki w przedsiębiorstwach pozwolą wam już w trakcie studiów znaleźć dobrą pracę.
W tym roku Politechnika Białostocka przygotowała nowy kierunek – to energetyka cieplna.
– Energetyka cieplna to jest kierunek, który obejmuje swoim zasięgiem różne obszary energetyki, takie które nam się rzeczywiście kojarzą wprost z energetyką, czyli z konwersją różnych źródeł energii również energii odnawialnej na moc elektryczną, ale również ten kierunek obejmuje wszelkiego rodzaju technologie związane z konwersją energii na ciepło i chłód, a więc i pompy ciepła, i chłodnictwo, i klimatyzację – informuje prof. dr hab. inż. Dariusz Butrymowicz, kierownik Katedry Techniki Cieplnej Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej.
To absolutnie wyjątkowa sytuacja w skali całego kraju.
– Do tej pory nigdzie w Polsce nie można było uzyskać uprawnień zawodowych, które obejmowałyby wszystkie sfery działalności zawodowej w zakresie energetyki cieplnej, czyli uprawnienia energetyczne, i uprawnienia budowlane instalacyjne, i uprawnienia chłodnicze – podkreśla prof. Butrymowicz. – Jako pierwsi w Polsce nieodpłatnie przygotowujemy studentów do zdobycia uprawnień zawodowych. Co więcej, w części uprawnień posiadamy już prawo do certyfikowania personelu, w związku z tym kierunek energetyka cieplna oferuje coś, co jest rzeczą zupełnie wyjątkową.
W roku akademickim 2022/23 studia na kierunku energetyka cieplna I stopnia będzie mogło podjąć 30 osób.
Najwięcej miejsc na studiach stacjonarnych I stopnia czeka na kierunkach:
- informatyka – 210
- budownictwo – 180
- logistyka -150
- zarządzanie – 150
- inżynieria środowiska – 105.
W ubiegłym roku największą popularnością wśród kandydatów cieszyły się:
- grafika – 3,63 osoby na 1 miejsce
- zarządzanie – 3,25
- informatyka i ekonometria – 2,82
- architektura krajobrazu – 2,80
- architektura wnętrz – 2,72
- automatyka i robotyka – 2,69
- logistyka – 2,63
- zarządzanie i inżynieria produkcji – 2,62
- leśnictwo – 2,60
Pełny wykaz kierunków studiów Politechniki Białostockiej można znaleźć na stronie internetowej:
pb.edu.pl/kandydaci/rekrutacja-studia-1-i-2-stopnia/kierunki-studiow/
Harmonogram rekrutacji:
- na studia I stopnia: pb.edu.pl/kandydaci/rekrutacja-studia-1-i-2-stopnia/rekrutacja-na-studia-1-stopnia/
- na studia II stopnia: pb.edu.pl/kandydaci/rekrutacja-studia-1-i-2-stopnia/rekrutacja-na-studia-2-stopnia/
Informacji o rekrutacji na studia w języku polskim udziela Centrum Rekrutacji i Wspierania Edukacji.
(jd)