Rektor Politechniki Białostockiej i Prezydent Miasta Białegostoku uroczyście nadali imię profesora Andrzeja Łapko rondu u zbiegu ulic Ciołkowskiego i generała Nikodema Sulika
10-06-2022
– Na wniosek Politechniki Białostockiej i bractwa świętych Cyryla i Metodego Rada Miasta przyjęła jednogłośnie uchwałę aby właśnie to rondo – największe rondo w Białymstoku – większego nie ma, nosiło imię profesora Andrzeja Łapko, które właśnie uroczyście nadajemy – mówił Tadeusz Truskolaski, Prezydent Miasta Białegostoku podczas uroczystości 9 czerwca 2022 roku. I uzasadniał: Rondo imieniem profesora Andrzeja Łapko, to rondo człowieka który jest zasłużony dla Białegostoku, zasłużony dla białostockiej nauki, ale również społecznika, który tworzył Bractwo świętych Cyryla i Metodego. Oczywiście przy pełnym ruchu, widać że to rondo jest bardzo mocno obciążone ruchem, tym bardziej wiele osób będzie przejeżdżało i mogło dowiedzieć się, kto jest patronem tego ronda.
Uroczystość zgromadziła rodzinę ś.p. Profesora, przewodniczącego Stowarzyszenia Bractwa Prawosławnego św. św. Cyryla i Metodego, czy przedstawicieli Szkoły Podstawowej św. św. Cyryla i Metodego w Białymstoku. Politechnikę Białostocką, której społeczność aktywnie wnioskowała o nadanie rondu imienia profesora Andrzeja Łapko reprezentowała dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej.
– W imieniu społeczności akademickiej Politechniki Białostockiej chciałabym wyrazić ogromną radość i wielką satysfakcję z upamiętnienia profesora Łapko w ten sposób – powiedziała dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej. – Profesor przyczynił się ogromnie do rozwoju i dyscypliny budownictwo w Politechnice Białostockiej, ale też i w kraju, i w Europie. Przez wiele lat tworzył i rozwijał Katedrę Konstrukcji Budowlanych. W tej Katedrze wychowywał przyszłe pokolenia Inżynierów, również nauczycieli, a że zaliczam się do jego wychowanków, zatem można powiedzieć, że wychował rektora Politechniki Białostockiej. Profesor Andrzej Łapko był prekursorem nowoczesnych metod projektowania konstrukcji z betonu, ale przede wszystkim był też niesamowitym człowiekiem. Osobiście też mam dziś szczególne uczucia, dlatego że profesor był moim nauczycielem, był moim promotorem, był też moim szefem. To od niego uczyłam się, jak być szefem. Zostawił grono godnych następców, którzy kontynuują i jego pracę naukową, jeśli chodzi o rozwój dyscypliny budownictwo, a w szczególności konstrukcji. To on przyczynił się do rozwoju umiędzynarodowienia naszej uczelni, do tego otwarcia na współpracę z innymi uczelniami i mamy w tym zakresie wielkie sukcesy. Pamiętamy, że to dzięki Niemu.
Profesor Andrzej Łapko urodził się 15 listopada 1949 roku w Płocku. Do Białegostoku przeprowadził się wraz z rodziną w 1979 r. W 1991 r. został mianowany profesorem nadzwyczajnym na Politechnice Białostockiej, a w maju 1999 r. otrzymał tytuł naukowy profesora i wkrótce został profesorem zwyczajnym. Od 1993 r. nieprzerwanie pełnił funkcję kierownika Katedry Konstrukcji Betonowych, a następnie Konstrukcji Budowlanych na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej. W latach 1990–1993 był Prorektorem Politechniki Białostockiej ds. Studenckich i Dydaktyki, a w latach 1999–2002 Prorektorem ds. Promocji i Współpracy.
Profesor Andrzej Łapko miał bardzo szerokie zainteresowania naukowe w zakresie badań doświadczalnych, analiz teoretycznych i projektowania konstrukcji z betonu. W jego dorobku naukowym znajduje się około 250 artykułów i referatów, 6 książek naukowych i podręczników akademickich, 7 patentów, 3 zastrzeżenia patentowe oraz około 20 prac wdrożonych do praktyki budowlanej. Był on też m.in. członkiem Rady Naukowej Instytutu Techniki Budowlanej, Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN, Przewodniczącym Komitetu Nauki PZITB, Wiceprzewodniczącym Rady Fundacji PZITB Inżynieria i Budownictwo, aktywnym członkiem Podlaskiej Izby Inżynierów Budownictwa, członkiem kolegiów redakcyjnych krajowych i zagranicznych czasopism naukowych, a także ekspertem Polskiej Komisji Akredytacyjnej. W ostatnich latach swojej działalności stworzył laboratorium do prowadzenia badań materiałów i konstrukcji o europejskim znaczeniu. Obecnie jego działalność naukową kontynuują wychowankowie, a Laboratorium Katedry Konstrukcji Budowlanych nosi jego imię.
Profesor Andrzej Łapko był cenionym i szanowanym nauczycielem akademickim, a jego wychowankowie piastują znaczące funkcje w strukturach uczelni, instytucjach samorządowych i dużych przedsiębiorstwach. Jednocześnie był społecznikiem, współzałożycielem Stowarzyszenia Bractwa Prawosławnego św. św. Cyryla i Metodego z siedzibą w Białymstoku, w którym w latach 2003–2014 pełnił funkcję przewodniczącego Zarządu Głównego. W 2007 r. był współzałożycielem Szkoły Podstawowej św. św. Cyryla i Metodego w Białymstoku, a w 2008 r. Przedszkola nr 1 im. św. Mł. Gabriela w Bielsku Podlaskim. Był także jednym z fundatorów Fundacji „Oikonomos” z siedzibą w Białymstoku oraz członkiem Konwentu Akademii Supraskiej. W 2005 r. w Parlamencie Europejskim współuczestniczył w zebraniu założycielskim, łączącym organizacje i stowarzyszenia mniejszości narodowych i wyznaniowych Europy Wschodniej, został tam wybrany do Zarządu.
We wspomnieniach współpracowników i podopiecznych profesor Andrzej Łapko jest przedstawiany jako człowiek pełen dobroci i otwartości, potrafiący jednoczyć ludzi, a jednocześnie świetny organizator i naukowiec. Zmarł 25 sierpnia 2015 r.
(jd)