Sympozjum w Akademii Supraskiej upamiętni postać prof. Andrzeja Łapki
29-08-2022
Profesor Andrzej Łapko był cenionym i szanowanym nauczycielem akademickim Politechniki Białostockiej, a jego wychowankowie piastują znaczące funkcje w strukturach uczelni, instytucjach samorządowych i dużych przedsiębiorstwach. Jednocześnie był społecznikiem, współzałożycielem Stowarzyszenia Bractwa Prawosławnego św. św. Cyryla i Metodego z siedzibą w Białymstoku, w którym w latach 2003–2014 pełnił funkcję przewodniczącego Zarządu Głównego.
Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Jakub Arcybiskup Białostocki i Gdański oraz Jej Magnificencja Rektor Politechniki Białostockiej dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB zapraszają 31 sierpnia 2022 roku na Sympozjum pamięci prof. Andrzeja Łapki.
Program Sympozjum
Aula Akademii Supraskiej, ul. Klasztorna 1, Supraśl (wejście od strony katakumb)
16.30 – 16.35
Powitanie gości
Jarosław Jóźwik, Kanclerz Akademii Supraskiej
16.35 – 16.40
Słowo wstępne
JE Najprzewielebniejszy Jakub Arcybiskup Białostocki i Gdański
16.40 – 17.00
Profesor Andrzej Łapko – działalność na rzecz społeczności akademickiej
dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB
17.00 – 17.20
Wszyscy jesteśmy Jego uczniami – wspomnienie o profesorze Andrzeju Łapce
dr hab. inż. Mirosław Broniewicz, prof. PB
17.20 – 17.40
Profesor Andrzej Łapko – wybitny autorytet w dyscyplinie naukowej budownictwo
dr hab. inż. Jolanta Prusiel, prof. PB
17.40 – 18.00
Profesor Andrzej Łapko – współtwórca Fundacji OIKONOMOS i Akademii Supraskiej
prof. Joanicjusz Nazarko
18.00 – 18.20
Profesor Andrzej Łapko – Przewodniczący Bractwa św. św. Cyryla i Metodego
dr inż. Andrzej Plewa
18.20 – 18.40
Profesor Andrzej Łapko – przewodnik i przyjaciel
prof. Piotr Radziszewski
Przed rozpoczęciem Sympozjum, o godz. 16, W Monasterze Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy będzie sprawowane nabożeństwo żałobne – panichida za duszę śp. prof. Andrzeja Łapki.
Profesor Andrzej Łapko urodził się 15 listopada 1949 roku w Płocku. Do Białegostoku przeprowadził się wraz z rodziną w 1979 r. W 1991 r. został mianowany profesorem nadzwyczajnym na Politechnice Białostockiej, a w maju 1999 r. otrzymał tytuł naukowy profesora i wkrótce został profesorem zwyczajnym. Od 1993 r. nieprzerwanie pełnił funkcję kierownika Katedry Konstrukcji Betonowych, a następnie Konstrukcji Budowlanych na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej. W latach 1990–1993 był Prorektorem Politechniki Białostockiej ds. Studenckich i Dydaktyki, a w latach 1999–2002 Prorektorem ds. Promocji i Współpracy.
Profesor Andrzej Łapko miał bardzo szerokie zainteresowania naukowe w zakresie badań doświadczalnych, analiz teoretycznych i projektowania konstrukcji z betonu. W jego dorobku naukowym znajduje się około 250 artykułów i referatów, 6 książek naukowych i podręczników akademickich, 7 patentów, 3 zastrzeżenia patentowe oraz około 20 prac wdrożonych do praktyki budowlanej. Był on też m.in. członkiem Rady Naukowej Instytutu Techniki Budowlanej, Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN, Przewodniczącym Komitetu Nauki PZITB, Wiceprzewodniczącym Rady Fundacji PZITB Inżynieria i Budownictwo, aktywnym członkiem Podlaskiej Izby Inżynierów Budownictwa, członkiem kolegiów redakcyjnych krajowych i zagranicznych czasopism naukowych, a także ekspertem Polskiej Komisji Akredytacyjnej. W ostatnich latach swojej działalności stworzył laboratorium do prowadzenia badań materiałów i konstrukcji o europejskim znaczeniu. Obecnie jego działalność naukową kontynuują wychowankowie, a Laboratorium Katedry Konstrukcji Budowlanych nosi jego imię.
We wspomnieniach współpracowników i podopiecznych profesor Andrzej Łapko jest przedstawiany jako człowiek pełen dobroci i otwartości, potrafiący jednoczyć ludzi, a jednocześnie świetny organizator i naukowiec. Zmarł 25 sierpnia 2015 r.
9 czerwca 2022 roku profesor Andrzej Łapko został patronem białostockiego ronda u zbiegu ulic gen. Sulika i Ciołkowskiego. Z wnioskiem o upamiętnienie wybitnego naukowca, nauczyciela i społecznika wystąpili pracownicy Politechniki Białostockiej oraz Stowarzyszenie Bractwo Prawosławne świętych Cyryla i Metodego