Konkurs na prace dyplomowe 3W: Woda, Wodór, Węgiel
11-08-2023
Trwa przyjmowanie zgłoszeń w Konkursie 3W, który poświęcony jest innowacyjnemu wykorzystaniu wody wodoru i węgla. Obejmuje on wszystkie dyscypliny nauki, a jego organizatorami są „Dziennik Gazeta Prawna” oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.
Temat konkursu „3W: Woda, Wodór, Węgiel” nawiązuje do Inicjatywy 3W, zainicjowanej w 2021 roku. Jej celem jest łączenie różnych środowisk dla realizacji projektów związanych z wodą, wodorem i technologiami węglowymi – zasobami niezbędnymi do tego, aby w przyszłości w sposób zrównoważony zaspokajać potrzeby ludzkości. 3W tworzą podmioty i organizacje ze świata biznesu, nauki – tworzących Interdyscyplinarne Centrum Innowacji, eksperci Rady 3W oraz zaangażowana społeczność.
Celem Konkursu 3W jest wyłonienie najlepszych prac licencjackich, magisterskich i inżynierskich dotyczących innowacyjnego wykorzystania wodoru, węgla i wody oraz prowadzenia gospodarki wodnej, w kontekście wyzwań oraz szans stojących przed Polską.
Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2022 roku. Studenci analizowali na przykład właściwości biowęgli, otrzymywanych najczęściej w procesie pirolizy biomasy, pochodzącej głównie z odpadów roślinnych, ale również wpływ dodatku wodoru do gazu ziemnego na pracę sieci i instalacji gazowych czy opracowanie superkondensatora – elementu elektronicznego, który jest w stanie zmagazynować bardzo dużą ilość energii elektrycznej na krótki czas i oddać ją do układu w bardzo szybki sposób.
Wyniki konkursu zostały ogłoszone 7 grudnia podczas gali na II Kongresie 3W w Warszawie, na której laureaci odebrali nagrody. Julia Moszczyńska z wydziału chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, zdobywczyni I miejsca kategorii prac licencjackich, zajęła się w swojej pracy problemem produkcji wody pitnej z wody morskiej, zawierającej w swoim składzie pewne ilości tlenku deuteru, który w wyniku długotrwałego narażenia jest bardzo szkodliwy dla organizmów żywych.
Udział w konkursie jest bezpłatny. W procesie oceny prac, obok wkładu w innowacyjne wykorzystanie wodoru, technologii węglowych i wody, będą również brane pod uwagę jakość pracy oraz wykorzystane słownictwo.
Do wygrania są cenne nagrody, a dla laureatów pierwszych miejsc przewidziana jest nagroda pieniężna w wysokości 10 tysięcy złotych. Prace, napisane w języku polskim, obronione w okresie od 1.10.2022 r. do 30.09.2023 r., mogą dotyczyć dowolnej dziedziny nauki, ale muszą uwzględniać cel konkursu.
Na zgłoszenia czekamy do 30.09.2023 r. Ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród odbędzie się w listopadzie br. podczas gali Kongresu 3W w Warszawie.
Regulamin i szczegóły:
https://www.gazetaprawna.pl/konferencje/3W2023/