Duet: mgr inż. Urszula Głódź oraz dr inż. Marek Motylewicz ponownie z sukcesem, tym razem w skali krajowej w konkursie GDDKiA „Innowacje w drogownictwie”!
14-12-2023
Zaledwie miesiąc temu, 15 listopada 2023 r. na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku odbyło się rozstrzygnięcie regionalnego konkursu „Najlepsze prace dyplomowe absolwentów studiów wyższych kierunku budownictwo” z lat 2020-2022. Wtedy bezkonkurencyjną okazała się mgr inż. Urszula Głódź, zdobywając najwięcej punktów spośród wszystkich ocenianych prac oraz główną nagrodę za pracę magisterską pt. „Analiza porównawcza przepustowości i warunków ruchu istniejącego skrzyżowania z wyspą centralną oraz projektowanego w jego miejsce innowacyjnego skrzyżowania z przemieszczonym skrętem w lewo” napisaną pod kierunkiem dr. inż. Marka Motylewicza.
I nie był to przypadek. Tym razem, praca dyplomowa Pani mgr inż. Urszuli Głódź zajęła II miejsce w kategorii „inżynieria ruchu drogowego” w trzeciej edycji ogólnopolskiego konkursu na najlepsze prace dyplomowe „Innowacje w drogownictwie” organizowanego przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. Uroczyste wręczenie nagród autorom prac oraz ich promotorom odbyło się 11 grudnia 2023 r. w Centrali GDDKiA w Warszawie. Jest to rok po roku drugi raz jak praca dyplomowa kierowana przez dr. inż. Marka Motylewicza zdobywa uznanie w tym konkursie – link do opisu zeszłorocznego konkursu .
W konkursie mogli wziąć studenci bądź absolwenci studiów stacjonarnych lub niestacjonarnych pierwszego i drugiego stopnia, których prace dyplomowe zostały obronione w okresie od 14 września 2022 r. do 15 września 2023 r. Celem konkursu było wyłonienie najlepszych prac dyplomowych, których wyniki mogą być zastosowane w drogownictwie. To również promowanie idei przedsiębiorczości i innowacyjności wśród społeczności akademickiej. Konkurs obejmował prace dyplomowe w następujących kategoriach:
- materiały i technologie drogowe,
- inżynieria ruchu drogowego,
- drogowe obiekty inżynierskie.
We wszystkich trzech kategoriach konkursowych zgłoszono w tym roku w sumie 29 prac. Prace były oceniane pod względem: oryginalności tematu, innowacyjności pracy, przydatności w drogownictwie, a także pod kątem uwzględnienia aspektów ochrony środowiska lub wykorzystania odnawialnych źródeł energii (OZE) na drogach. Oceny dokonywała kapituła konkursowa której skład tworzyli uznani specjaliści w dziedzinie drogownictwa – reprezentanci GDDKiA, członkowie Rady Naukowej przy GDDKiA oraz przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń drogowych. W gronie jurorów był m.in. prof. dr hab. inż. Władysław Gardziejczyk z WBiNŚ PB (kategoria: „materiały i technologie drogowe”), członek Rady Naukowej przy GDDKiA oraz SITK. Ocena prac przebiegała w dwóch etapach. W I etapie kapituła konkursu dokonała oceny 2-stronicowych streszczeń prac i wybrała nie więcej niż 5 najlepszych prac z każdej kategorii. Autorzy wyłonionych prac zostali następnie poproszeni o przesłanie pełnych wersji prac dyplomowych, które podlegały kolejnej ocenie kapituły w ramach II etapu. Finalnie ocenę tą uzupełnił rezultat 10-minutowej prezentacji oraz dyskusji nad wynikami pracy, które odbyły się 28 listopada br. w siedzibie GDDKiA w Warszawie. Na ostateczny wynik konkursu składała się suma punktów uzyskanych na poszczególnych jego etapach.
Laureaci konkursu, w każdej z trzech kategorii, otrzymali od Pana Tomasza Żuchowskiego, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad pamiątkowe dyplomy oraz nagrody finansowe w wysokości:
- I miejsce – 5 000 zł
- II miejsce – 3 000 zł
- III miejsce – 2 000 zł
Gratulujemy wspaniałych wyników!
Pełne wyniki konkursu znajdują się na stronie GDDKiA: https://www.gov.pl/web/gddkia/iii-edycja-konkursu-innowacje-w-drogownictwie-poznalismy-zwyciezcow
(fot. dr inż. Marek Motylewicz oraz GDDKiA)