Studia magisterskie. Zostań magistrem Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku
10-02-2025Trzy semestry studiów w dobrze znanym i przyjaznym otoczeniu, specjalistyczna wiedza poszukiwana w wielu branżach i dobrze dopasowany plan studiów to podstawowe atuty, jakie niosą studia magisterskie. Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej przygotował łącznie 260 miejsc w rekrutacji 2025 na studia II stopnia.
Studia magisterskie to nie tylko budownictwo
Studia magisterskie na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku można podjąć na kierunkach:
- architektura krajobrazu
specjalność: projektowanie i urządzanie krajobrazu
- biotechnologia,
specjalność: biotechnologia w przetwórstwie spożywczym
- budownictwo
specjalności:
konstrukcje budowlane i inżynierskie
budownictwo komunikacyjne
realizacja i utrzymanie obiektów budowlanych
inżynieria procesów budowlanych
- gospodarka przestrzenna
specjalności:
gospodarowanie i zarządzanie nieruchomościami
geoinformacja i planowanie przestrzenne
- inżynieria środowiska,
specjalności:
ogrzewnictwo i wentylacja
wodociągi i kanalizacje
- inżynieria rolno-spożywcza i leśna,
- leśnictwo
specjalność: wielofunkcyjna gospodarka leśna
Ile czasu trwają studia magisterskie?
Studia magisterskie trwają tylko trzy semestry, ostatni przeznaczony jest praktycznie na pisanie pracy magisterskiej.
– Po ukończeniu studiów drugiego stopnia kierunku inżynieria środowiska można ubiegać się o uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych bez ograniczeń, a także w specjalności konstrukcyjno-budowlanej w ograniczonym zakresie – mówi dr hab. inż. Joanna Kazimierowicz, prof. PB, Prodziekan ds. Studenckich i Kształcenia Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej. – Nasi studenci często znajdują pracę już podczas studiów inżynierskich. My oczywiście sami ich do tego zachęcamy i wspieramy ich w tym wyborze. Staramy się układać zajęcia albo bardziej w godzinach rannych albo w godzinach popołudniowych, a na ostatnim semestrze kumulujemy zajęcia w ciągu jednego dnia. Liczymy też na wsparcie przedsiębiorców, którzy zapewnią elastyczny grafik, który umożliwi zarówno studiowanie jak i pracę zawodową naszym studentom. Przedsiębiorcom zależy na tym, aby mieć wykształconego pracownika, który będzie miał pogłębioną wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne, które umożliwią mu lepsze wykonywanie pracy.
Biotechnologia potrzebuje magistrów
Studia magisterskie na kierunku biotechnologia kontynuuje inżynier Emilia Ramatowska w specjalności biotechnologia w przetwórstwie rolno-spożywczym.
– Pracuję w firmie, która produkuje suplementy diety i tak naprawdę odpowiadam za cały proces jakościowy – od surowców, które przyjeżdżają do zakładu po produkt, który już od nas wyjeżdża – mówi inż. Ramatowska. – Cały czas musi być kontrola jakości i zgodność z normami. Jestem osobą, która jest zarówno w laboratorium jak i na produkcji, ponieważ pobieram bardzo dużą ilość prób, które są badane, ale również muszę sprawdzać kwestie dotyczące oznakowania terminów ważności samych składów, wygląd etykiety na różnego rodzaju suplementach również należy do moich obowiązków.
Co ciekawe, studentka studiów magisterskich pracuje w Zambrowie.
– Pracuję na pełny etat i dzięki pani prodziekan, ale i wykładowcom mam tę możliwość – mówi inż. Ramatowska. – Każdy na Wydziale jest otwarty na rozmowę, na ustalenie planu zajęć i też czasami zaliczeń. Na studiach magisterskich mamy już przedmioty, które są bardziej wyspecjalizowane – na przykład zarządzanie jakością w przedsiębiorstwach. Poznajemy nowe technologie, które wchodzą na rynek, techniki fermentacyjne, które są wykorzystywane w wielu przedsiębiorstwach. W moim przypadku pracodawcy byli zadowoleni, że podjęłam studia magisterskie i są elastyczni jeśli chodzi o czas pracy. Polecam każdemu, kto chce się rozwijać, dalej poszerzać swoją wiedzę. Pracodawcy też oferują różnego rodzaju szkolenia, czyli chcą inwestować w pracownika. Studia magisterskie mają sens, a przy tym można jeszcze wykorzystać te półtora roku na inne działalności, może już poza studiowaniem i przedłużyć swoją młodość.
Studia magisterskie to szybsze uprawnienia budowlane sanitarne
Studia magisterskie na kierunku inżynieria środowiska w specjalności ogrzewnictwo i wentylacja wybrał inż. Jan Dobkowski.
– Te studia umożliwiają poszerzają bazę do pracy w wentylacji oraz ogrzewaniu – podkreśla inż. Dobkowski. – Pozwalają na minimalizację oddziaływania ludzi na środowisko, bo zmniejszamy koszty oraz zużycie energii elektrycznej oraz grzewczej.
Na studiach inżynierskich Jan Dobkowski odbył praktyki w Wodociągach Białostockich i w biurze projektów przy audytach energetycznych.
– Jakbym miał możliwość wybrania dwóch specjalności, to wybrałbym obie – deklaruje inż. Dobkowski. Okazuje się, że to możliwe.
– Jestem absolwentką obu specjalności, czyli zarówno wodociągów i kanalizacji jak i ogrzewnictwa i wentylacji – przyznaje mówi dr hab. inż. Joanna Kazimierowicz, prof. PB, Prodziekan ds. Studenckich i Kształcenia Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej. – Kiedy student przychodzi do nas z pytaniem, czy mógłby ukończyć dwie specjalności, a ma bardzo wysoką średnią – wówczas zgadzamy się na to.
Tymczasem inż. Dobkowski zaocznie studiuje budownictwo i stopnia.
– Już piszę prace inżynierską i prawdopodobnie pójdę na studia magisterskie – zastanawia się Dobkowski. – Od poniedziałku do niedzieli na uczelni, ale tu się świetnie studiuje. Chciałbym przede wszystkim zacząć swoją karierę od pracy na budowie, aby móc zobaczyć jak to wygląda od samego początku, żeby potem móc z tą wiedzą zająć się projektowaniem.
Nowoczesne gospodarstwo rolne wspiera wiedza magistra
Studia magisterskie na kierunku inżynieria rolno-spożywcza i leśna wybrał inżynier Jakub Ołdakowski. Sam też prowadzi gospodarstwo rolne.
– Pomagam od najmłodszych lat, a od 2019 roku sam prowadzę gospodarstwo z niewielką pomocą taty – mówi inż. Ołdakowski. – Sam zarządzam jak i co będziemy produkować. Nasze gospodarstwo jest ukierunkowane na produkcję żywca – trzody chlewnej. Jest także produkcja roślinna do zapewnienia zasobów żywnościowych dla danych grup. Studia podniosły mój poziom wiedzy, na pewno też zmieniły moje podejście do świata. Teraz wszystko analizuję racjonalnie na podstawie badań, wniosków, liczenia. Na studiach magisterskich mieliśmy ekonomikę w produkcji. Atmosfera w tej uczelni oraz kontakt z wykładowcami, którzy też mają chęć się uczyć, zdobywać i przekazywać nam nową wiedzę, to atuty, które polecam przy wyborze studiów.
Studia magisterskie początkiem kariery naukowej
W Politechnice Białostockiej funkcjonuje Instytut Nauk Leśnych, są też studia magisterskie na kierunku leśnictwo w specjalności wielofunkcyjna gospodarka leśna, które wybrał inżynier Daniel Skowron.
– Las, a zwłaszcza szata roślinna były mi bardzo bliskie od dziecka – nie ukrywa inż. Skowron. – Mam przyjemność być pracownikiem Politechniki Białostockiej właśnie Centrum Naukowo-Badawczego Instytutu Nauk Leśnych w Hajnówce i dużą część mojego czasu pracy spędzam w lesie. Moją specjalizacją są mchy i wątrobowce. To taka grupa roślin dosyć niepozorna, często przeoczana, ale równie piękna. Swoją przyszłość widzę w nauce. Staram się również otwierać nowe możliwości także na polu międzynarodowym.
Politechnika Białostocka ma podpisanych ponad 300 umów w ramach Programu Erasmus +.
– W ostatnim semestrze mamy bardzo mało zajęć, jest to przede wszystkim pisanie pracy dyplomowej i wówczas zgadzamy się żeby ten semestr ostatni był spędzony gdzieś za granicą – dodaje Prodziekan Kazimierowicz.
Okazuje się, że takie plany ma inż. Skowron.
– W tym roku wybieram się do Finlandii, do University of Turku na trzy tygodnie, a także do Bolzano we włoskich Alpach na staż naukowy na dwa miesiące – mówi inż. Skowron.
Praca czeka na magistra
– Żyjemy na Podlasiu, w regionie, który stoi bardzo silnie rolnictwem i kierunki z tym związane, z przetwórstwem branży rolniczej bardzo mocno odpowiadają potrzebom rynku pracy – przekonuje mgr Mateusz Adaszczyk, kierownik Biura Karier i Współpracy z Absolwentami Politechniki Białostockiej. – Są to zawody o charakterze zrównoważonym – liczba ofert i liczba kandydatów do pracy się mniej więcej równoważy. W Biurze Karier zależy nam na tym, żeby studenci już w trakcie studiów znajdowali pracę pod kątem budowania swoich karier zawodowych. Dobrze widziana jest nawet cząstka etatu. Ostatnie z ofert, które się pojawiały to laborant w firmie piwowarskiej czy samodzielny specjalista do spraw zapewniania jakości suplementów diety. W przypadku inżynierii środowiska na przykład budowę sieci wodno-kanalizacyjnych, to specjalistów poszukują urzędy miejskie czy biura projektowe, podobnie jak specjalistów do spraw ochrony środowiska.
Kierunki studiów:
inżynieria rolno-spożywcza i leśna
Rekrutacja: Rekrutacja na studia magisterskie
(jd)