Konferencja o zielono-błękitnej infrastrukturze

18-03-2024

Dziekan Wydziału Budownictwa i Nauko Środowisku prof. dr hab. inż. Michał Bołtryk oraz Burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski serdecznie zapraszają na konferencję pt.: ZIELONO – NIEBIESKA INFRASTRUKTURA JAKO NARZĘDZIE DO ZAPOBIEGANIA ORAZ WALKI Z NIEKORZYSTNYMI ZMIANAMI KLIMATU, organizowaną w ramach realizowanego projektu pn. „Wspólnie z naturą w Łapach – adaptacja do zmian klimatu” dofinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 w ramach programu Środowisko, Energia i Zmiany klimatu.

Konferencja odbędzie się w dniu 22 marca 2024 r. o godz. 13.00 w auli Auli C InnoEkoTech Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej, przy ul. Wiejskiej 45E.

Wydarzenie objęła patronatem dr hab. inż. Dorota Anna Krawczyk, prof. PB – Ambasador Europejskiego Paktu Klimatycznego w Polsce.

AGENDA:

• Wspólnie z naturą w Łapach (…) – założenia projektu – przedstawiciel Urzędu Miejskiego w Łapach
  • Projekt GLOCAL (ERASMUS Plus) i Strategia Moja Zielona PB – dr inż. arch. Dorota Gawryluk, Politechnika Białostocka
  • INTBAU NORWAY – Arne Soedal – architekt i urbanista – przewodniczący Organizacji INTBAU NORWAY
  • GREEN AND BLUE SUSTAINABLE INNOVATION – Frederica Miller – architekt i urbanista, specjalista ds. Ekologii i zrównoważonego budownictwa z Norwegii

Projekt „Wspólnie z naturą w Łapach – adaptacja do zmian klimatu” jest realizowany w partnerstwie ze stowarzyszeniem INTBAU Norway z Norwegii. Jest ono norweskim oddziałem międzynarodowej sieci INTBAU – Międzynarodowa Sieć Tradycyjnego Budownictwa, Architektury i Urbanistyki – stowarzyszenie to zajmuje się zagadnieniami urbanistycznymi, w tym budownictwem tradycyjnym i tworzeniem przyjaznych rozwiązań urbanistycznych, zgodnych z lokalnymi uwarunkowaniami i wpisujących się w środowisko naturalne.

Ze strony Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku dr inż. arch. Dorota Gawryluk przedstawi rezultaty Projektu GLOCAL (ERASMUS Plus) oraz założenie Strategii Moja zielona PB.

Ze strony Miasta o zrealizowanym projekcie opowie Magdalena Perkowska Dyrektor Ośrodka Przedsiębiorczości w Łapach.

Na konferencji obecny będzie także przewodniczący INTBAU Polska dr Tomasz Jeleński z Politechniki Krakowskiej (https://www.mck.pk.edu.pl/dr-tomasz-jelenski) oraz prelegenci z INTBAU Norway (w załączeniu więcej informacji o prelegentach prelegenci (PDF, 265 KB, otworzy się w nowej karcie).

Więcej o projekcie…

Niebieska i zielona infrastruktura. W ramach realizacji projektu w mieście i na terenach wiejskich Gminy Łapy powstają  zielone podwórka i przystanki, parki kieszonkowe oraz ogrody deszczowe. Będą to atrakcyjne miejsca zielone, gdzie będzie można odpocząć, posiedzieć na ławeczce lub spotkać się ze znajomymi. Zostały tak zaprojektowane, aby uatrakcyjnić przestrzeń i zazielenić ją, a jednocześnie nie powodować dużych kosztów utrzymania. Zastosowane zostaną nawierzchnie przepuszczalne. Do ich zasilania wykorzystywana będzie woda opadowa. W sumie będzie to łącznie 36 lokalizacji 11 w mieście i w każdym sołectwie.

Ponadto w ramach dofinansowania Gmina Łapy zmodernizowała oświetlenie uliczne. Dotychczasowe lampy zostały wymienione na nowoczesne i oszczędne lampy LED wraz z systemem inteligentnego sterowania ulicznego.  To inwestycja, która z pewnością będzie miała wpływ na poprawę efektywności energetycznej i dużo mniejsze wydatki na oświetlenie, ale również ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.

Serdecznie zachęcamy do udziału w wydarzeniu!