Zmarł prof. dr hab. inż. arch. Zbigniew Piniński

22-03-2018

Z wielkim żalem informujemy, że w dniu 24 lutego 2018 roku zmarł prof. dr hab. inż. arch.  Zbigniew Piniński, znakomity dydaktyk, naukowiec i wieloletni pracownik Politechniki Białostockiej

W roku 1957 na Wydziale Architektury Politechniki  Krakowskiej, Profesor Piniński obronił dyplom mgr. inż. Architekta, zaś w roku 1973 doktorat na temat metabolizmu w budownictwie przemysłowym.  W roku 1976, za pracę na temat teoretycznego, globalnego modelu architektury dostosowującej się do zmiennych potrzeb społeczeństwa, uzyskał tytuł doktora habilitowanego nauk technicznych.

Był jednym z założycieli i pierwszym dyrektorem Instytutu Architektury Politechniki Białostockiej. Pracował w nim w latach 1973-78.

W latach 1978-81 pracował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. W okresie tym wygłosił referaty na kongresach architektury w:  Madrycie, Mexico City, Wiedniu oraz  wykłady miedzy innymi w: Anglii, Austrii, Belgii, Kanadzie i Szwecji.

W okresie tym  zdobył wiele nagród, w tym Nagrodę Ministra Nauki i szkolnictwa Wyższego za opracowanie „Metody dydaktyki Zintegrowanej” (1977).

W latach 1981-82 pracował na Wydziale Architektury Technische Hochschule Darmstadt, zaś w latach 1982-84 na Technische Universität Braunschweig. W kolejnych latach wykładał miedzy innymi w: Aachen, Berlinie, Düsseldorf, Frankfurcie nad Menem, Innsbrucku, Karlsruhe, Norymberdze, Schloβ Elmau, Wiedniu.

W roku 1985 prezentował swą twórczość podczas „Wielkiej indywidualnej wystawy problemowej  na temat architektury i urbanistyki pod koniec XX w. na przykładzie prac własnych”, która odbyła sie w muzeum w Düsseldorfie. W kolejnych latach twórczość swą prezentował w: Frankfurcie nad Menem, Münster, Schloβ Elmau.

W latach 2001-06 ponownie pracował na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej, zaś w latach 2003-06 w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego. Kolejnym miejscem pracy Profesora była Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Suwałkach (2009-14).

Na naszym Wydziale znany był przede wszystkim, jako barwny nauczyciel związany z kierunkiem architektura krajobrazu, na którym prowadził zajęcia dydaktyczne w latach 2017-18.

Pozostanie na zawsze w pamięci koleżanek i kolegów z Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej i całej społeczności akademickiej. Żegnamy wspaniałego nauczyciela i serdecznego kolegę.

Składamy wyrazy szczerego współczucia Rodzinie i bliskim Pana prof. dr hab. inż. arch. Zbigniewa Pinińskiego.

Dziekan i społeczność akademicka WBiIŚ Politechniki Białostockiej