Inauguracja roku akademickiego na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska

25-10-2018

Nasz Wydział jest dobrze przygotowany na nowe wyzwania, zarówno w zakresie nauki, jak i struktury organizacyjnej – mówił Dziekan Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska prof. Michał Bołtryk podczas wydziałowej inauguracji roku akademickiego 2018/2019. Uroczystość odbyła się w środę, 24 października. Uczestniczyli w niej studenci, absolwenci, pracownicy Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska oraz zaproszeni goście.

Profesor Bołtryk przedstawił w swoim wystąpieniu krótką historię jednostki oraz złożył sprawozdanie z największych osiągnięć jej pracowników i studentów. Podkreślił znaczącą pozycję Wydziału w krajowym środowisku akademickim, ugruntowaną wysoką oceną parametryczną jednostki oraz awansem poszczególnych kierunków w rankingu Perspektyw. Przygotowaliśmy strukturę naszego Wydziału na nadchodzące przemiany związane z wprowadzeniem Ustawy 2.0. Wzmocniliśmy nasze katedry, których jest w tej chwili osiem. Nasi pracownicy zadeklarowali przynależność do dwóch nowych dyscyplin naukowych: inżynieria lądowa i transport oraz inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka – mówił Dziekan. Zwrócił też uwagę na rozległą współpracę naukowo-badawczą Wydziału z uczelniami na całym świecie i aktywne umowy o podwójnym dyplomowaniu m.in. z chińskim Tianjin Chengjian University czy Politechniką Lwowską. Mówił również o obecności studentów zagranicznych na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska – to jeden z najbardziej umiędzynarodowionych Wydziałów na Politechnice Białostockiej. Obecnie w ramach programu Erasmus+, wymiany z uczelniami partnerskimi z Chin i Ukrainy oraz na pełnym cyklu studiów kształci się tu blisko 130 obcokrajowców. Dziekan podkreślił, że Wydział jest beneficjentem pięciu projektów finansowanych ze środków unijnych, których celem jest wsparcie procesu dydaktycznego i przeobrażanie specjalności w kierunku przygotowania absolwentów do pracy w przyszłym zawodzie. Uroczystość stała się dla prof. Bołtryka podstawą do refleksji. Dziekan zauważył, że jest to ostatnia tego typu inauguracja roku akademickiego. Przypomniał o tym, że na mocy nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, z dniem 30 września 2019 roku wydziały przestaną pełnić funkcję podstawowych jednostek organizacyjnych uczelni. O tym, jak zostanie zorganizowana nowa struktura wewnętrzna uczelni zadecyduje jednak Senat Politechniki Białostockiej.

W programie uroczystości, obok tradycyjnego ślubowania złożonego przez studentów pierwszego roku, immatrykulacji słuchaczy studiów doktoranckich oraz wręczenia gratulacji najlepszym studentom na poszczególnych kierunkach, pojawił się nowy element. Grupa absolwentów WBiIŚ odebrała oficjalne gratulacje oraz dyplomy ukończenia studiów inżynierskich lub magisterskich. Uroczystość pn. „Dyplomatoria” została zaproponowana przez Stowarzyszenie Absolwentów Politechniki Białostockiej, które chciałoby w ten sposób ugruntować więź dyplomantów z macierzystym wydziałem i uczelnią.

Politechnika Białostocka to ludzie, przyjaźnie i kontakty, które zostają na całe życie. Dlatego warto podkreślić, że razem tworzymy historię tej uczelni i społeczność, która powinna się wspierać – mówił, zachęcając do wstąpienia w szeregi organizacji, prezes Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Białostockiej Mateusz Adaszczyk.

Podczas uroczystości na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska wystąpiła także Katarzyna Buczkowska z Uczelnianej Rady Samorządu Studentów PB oraz Paweł Kondzior z Wydziałowej Rady Samorządu Doktorantów WBiIŚ.

Wykład inauguracyjny pt. „Z kwiatka na kwiatek… czyli jak to robią pszczoły?” wygłosiła dr hab. Jolanta Piekut.

Nowy rok akademicki na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska rozpoczęło blisko 2 100 studentów, w tym 537 osób, które przyjęto na pierwszy rok studiów: 370 osób na studia w trybie stacjonarnym i 167 na studia niestacjonarne (zaoczne).

QR kod RODO
Więcej: pb.edu.pl/rodo