Wizyty studyjne w ramach projektu „2WORK”

14-12-2018

W dniach 05.12-07.12.2012 r. grupa 12-osoba studentów kierunków Inżynieria środowiska i Budownictwo wraz z opiekunami dr inż. Anną Siemieniuk i mgr inż. Ewą Szatyłowicz brali udział w wizytach studyjnych w ramach projektu „2WORK ­ kompleksowy program kształtujący kompetencje i kwalifikacje, zwiększający szanse absolwentów na rynku pracy”. Pierwszego dnia wyjazdu studenci odwiedzili firmę DANWOOD, która jest jednym z najbardziej liczących się na rynku europejskim dostawców prefabrykowanych domów o konstrukcji drewnianej w standardzie „pod klucz”. Studenci mieli okazję przyjrzeć się produkcji domów jednorodzinnych w nowoczesnym zakładzie produkcyjnym w Bielsku Podlaskim, którego obecne moce produkcyjne, po rozbudowie w latach 2015-2016, wynoszą 2,5 tys. domów rocznie. Odwiedzili także siedzibę firmy DANWOOD w Białymstoku, gdzie zwiedzali Centrum Szkoleniowe dla pracowników firmy, w którym są realizowane m.in. szkolenia nowozatrudnionych pracowników, roczne i półroczne szkolenia sezonowe dla pracowników fizycznych oraz spotkania szkoleniowe z kierownikami budów, dotyczące metod wykonywania prac standardowych i nowych rozwiązań wdrażanych przez firmę. W Centrum odbywają się zajęcia praktyczne,  znajdą się tam modele ścian i dachów z przekrojami warstw, dające możliwość wykonania prac specyficznych np. nietypowych obróbek czy nowych powłok elewacyjnych np. elewacji wentylowanej ze szkłem. Drugiego dnia wizyt studyjnych studenci obu kierunków gościli w firmie TORPOL, która specjalizuje się w kompleksowej realizacji obiektów komunikacyjnych takich jak szlaki i stacje kolejowe oraz torowiska tramwajowe, a także obiekty inżynierskie. Firma ta świadczy usługi w zakresie wykonawstwa robót torowych w zakresie podtorza, układu torowego i robót towarzyszących, wykonawstwa sieci trakcyjnej i zasilania elektroenergetycznego oraz urządzeń SRK oraz wykonuje obiekty inżynieryjne infrastruktury kolejowej. Studenci wysłuchali prelekcji dotyczącej profilu działalności firmy oraz wykonanych inwestycji, a następie w terenie mieli okazję oglądać nowe stacje i torowisko w miejscowości Lewki na szlaku kolejowym Bielsk Podlaski-Czeremcha, nowo wybudowaną linię kolejową na trasie Bielsk Podlaski-Hajnówka. Studenci Budownictwo mieli okazję obejrzeć także prace na linii kolejowej Czeremcha – Hajnówka, które obejmowały m.in.: remont 37 km torów, wymianę rozjazdów oraz urządzeń sterowania ruchem kolejowym,  przebudowę peronów na 10 stacjach i przystankach na odcinku Siemiatycze – Hajnówka, budowę nowych mostów i przepustów oraz remont 28 istniejących obiektów inżynieryjnych – wiaduktów, mostów, przepustów i kładek dla pieszych. Popołudniu studenci obu kierunków: Inżynieria środowiska i Budownictwo zwiedzali budowę dwóch budynków wielorodzinnych w technologii modułej w szkielecie drewnianym realizowaną przez firmę UNIBEP. Następne studenci oglądali modelowy budynek pasywny na terenie firmy UNIBEP, który został przeznaczony do badań i testów. Cały ostatni dzień wizyt studyjnych był poświęcony firmie UNIHOUSE z grupy UNIBEP, która jest pionierem na polskim rynku w produkcji nowoczesnych budynków modułowych w szkielecie drewnianym. Konstrukcje wytwarzane przez spółkę mają bardzo szerokie zastosowanie i sprawdzą się idealnie w przypadku realizacji zróżnicowanych inwestycji: hoteli i moteli, budynków wielorodzinnych, budynków biurowych itp. Studenci brali udział w warsztatach, które dotyczyły technologii i organizacji robót budowalnych oraz zwiedzili od podszewki fabrykę produkującą moduły.