V Akademia Bezpieczeństwa w Budownictwie

27-05-2019

O szczególnie niebezpiecznych pracach, wydajności i zachowaniu bezpieczeństwa pracy w budownictwie, prawidłowej eksploatacji urządzeń transportu bliskiego na budowie, a także o nowoczesnych rozwiązaniach z dziedziny deskowań i rysztowań rozmawiano podczas piątej, jubileuszowej edycji Akademii Bezpieczeństwa w Budownictwie. W wydarzeniu, 23 maja, udział wzięli pracownicy i studenci Politechniki Białostockiej, a także uczniowie techników o profilu budowlanym.

Pomysł na nazwę i zorganizowanie Akademii powstał w czasie, gdy otrzymałam powołanie do rady ds. bezpieczeństwa przy Okręgowym Inspektorze Pracy. Usłyszałam wtedy, że co tydzień na budowach ginie jedna osoba! A dużą liczbę śmiertelnych wypadków w budownictwie można porównać jedynie do ilości wypadków w górnictwie – mówi pomysłodawczyni i koordynatorka Akademii Bezpieczeństwa w Budownictwie mgr inż. Nina Szklennik z Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska.

Przedsięwzięcie powiązane jest z procesem dydaktycznym na kierunku budownictwo. Przekaz zyskuje na jakości i wyrazistości, kiedy o bezpieczeństwie i higienie pracy na robotach budowlanych ziemnych, monolitycznych, czy montażowych mówi nie tylko wykładowca akademicki, ale też specjalista-praktyk. Podczas Akademii to właśnie oni zabierają głos i przytaczają aktualne przepisy. Każdego roku do naszego wydarzenia dołączają też kolejne instytucje, wzbogacając Akademię o wystąpienia eksperckie – dodaje Nina Szklennik.

Organizatorami wydarzenia są obecnie: Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej (koordynator Projektu Erasmus+ VIPSKILLS), Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa Oddział w Białymstoku (partner Projektu Erasmus+ VIPSKILLS), Okręgowy Inspektorat Pracy w Białymstoku, Urząd Dozoru Technicznego Oddział w Białymstoku oraz Podlaska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa. Podczas tegorocznej Akademii wykłady i prezentacje poprowadzili specjaliści z firm: PERI Polska Sp. z o.o. (Płochocin k. Warszawy), Okręgowego Inspektoratu Pracy w Białymstoku oraz Urzędu Dozoru Technicznego Oddział w Białymstoku. Wykładom towarzyszyły konsultacje ze specjalistami na stoiskach Firmy ASSECURO Sp. z o.o. (Warszawa) oraz ROBOD SA (Oddział Białystok), których działalność jest związana z tematyką bezpieczeństwa w budownictwie.

Akademia Bezpieczeństwa w Budownictwie będzie w przyszłości kontynuowana. Z okazji jubileuszowej, piątej edycji wydarzenia zapytaliśmy o plany na jej rozwój. Chciałabym aby Akademia Bezpieczeństwa w Budownictwie na Politechnice Białostockiej dołączyła do sygnatariuszy Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie. To inicjatywa największych firm budowlanych w Polsce wspierana przez Główny Inspektorat Pracy oraz Związek Inżynierów i Techników Budownictwa. Warto także, aby do uczestników Akademii dołączyli studenci innych wydziałów Politechniki. Na budowie oprócz inżynierów budownictwa pracuje przecież wielu branżowców: inżynierowie sanitarni, elektrycy. Oni też powinni być na bieżąco z normami i przepisami prawa, które dotyczą organizacji robót budowlanych – mówiła Nina Szklennik.

Podczas V Akademii Bezpieczeństwa w Budownictwie przedstawiono efekty projektu VIPSKILLS – Virtual and Intensive Course Developing Practical Skills of Future Engineers. Projekt był realizowany w ramach Partnerstw Strategicznych w sektorze szkolnictwa wyższego w programie Erasmus+ przez Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej wspólnie z University of Cordoba (Hiszpania), Vilnius College of Technologies and Design (Litwa) oraz Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa Białystok. Dzięki temu do uczestników Akademii dołączyli goście z Uniwersytetu Technicznego w Cordobie (Hiszpania) oraz Uniwersytetu Technicznego w Wilnie (Litwa).

Więcej o projekcie na stronie: www.vipskills.pb.edu.pl