Projekt BUT InterAcademic Partnerships NAWA na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku
29-10-2019W dniach od 21 maja do 4 czerwca 2019r. w ramach projektu „BUT InterAcademic Partnerships NAWA” o międzynarodowej współpracy pomiędzy Politechniką Białostocką a Georgian Technical University, dziesięciu studentów z Georgian Technical University wraz z opiekunem grupy prof. Zurabem Gvishiani oraz dwoma nauczycielami akademickimi dr inż. Zaalem Tsinadze i mgr inż. Levanem Pipia uczestniczyło w realizacji zadania nr 7: Workshops for students in cooperation with Georgian Technical University- Computer modeling of water systems.
Podczas kilkudniowego pobytu na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska studenci wraz z nauczycielami z Georgian Technical University mieli okazję zapoznać się ze strukturą organizacyjną uczelni oraz bazą naukowo-badawczą wydziału. Szczególnym zainteresowaniem studentów cieszyły się wspólne zajęcia laboratoryjne z grupą polskich studentów z kierunku Inżynieria Środowiska prowadzone przez wykładowców z naszego wydziału. Do dyspozycji studentów były laboratoria, wyposażone w nowoczesny sprzęt analityczny, aparaturę kontrolno-pomiarową oraz stanowiska badawcze z modelowymi układami technologicznymi i reaktorami. W ramach wzajemnego wspomagania i wzbogacania się doświadczeniami praktycznymi i wiedzą studenci uczestniczyli w VIII International Scientific Conference „Environmental Engineering – Through a Young Eye” organizowanej na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska. Kontynuacją tego szerokopojętego tematu związanego z inżynierią środowiska był wyjazd techniczny studentów na Stację Uzdatniania Wody w Jurowcach, gdzie była możliwość uczestniczenia w praktycznych warsztatach dotyczących utrzymania oraz eksploatacji obiektów i urządzeń technologicznych związanych z ujmowaniem, uzdatnianiem i dostarczaniem wody dla aglomeracji białostockiej. Studenci mieli bezpośredni kontakt z innowacyjnymi rozwiązaniami, które są z sukcesem wdrażane i eksploatowane w skali technicznej. Z punktu widzenia studenta nauka w takim środowisku jest nieoceniona ze względu na fakt, iż prócz niepodważalnych podstaw i kanonów inżynierii środowiska, studenci mieli bezpośredni kontakt z techniczno-technologicznymi rozwiązaniami, projektami badawczo-wdrożeniowymi. Studenci podczas kolejnego wyjazdu technicznego do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Białymstoku mogli sami się przekonać w jak bezpieczny i czysty sposób odbywa się przekształcanie odpadów komunalnych dla aglomeracji Białystok.
W ramach powyższego projektu nauczyciele z Georgian Technical University przeprowadzili dwudniowe zajęcia warsztatowe, umożliwiające rozszerzenie umiejętności hydraulicznego modelowania sieci wodociągowych z wykorzystaniem oprogramowania komputerowego. Zajęcia były
przeznaczone dla studentów z kierunku Inżynieria Środowiska studiów II stopnia.
Opiekun grupy: dr inż. Maria Walery