Projekt BUT InterAcademic Partnerships NAWA na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku

28-11-2019

W ramach projektu „BUT InterAcademic Partnerships NAWA” o międzynarodowej współpracy pomiędzy Politechniką Białostocką a Georgian Technical University, w dniach od 24 września do 8 października 2019r., dziesięciu studentów z kierunku Inżynieria Środowiska studiów II stopnia z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku PB, wraz z koordynatorem projektu dr inż. Marią Walery oraz nauczycielem akademickim dr inż. Jackiem Dawidowiczem uczestniczyło w realizacji zadania nr 8: Workshops for students in cooperation with Georgian Technical University- Computer modeling of sewage systems.

Podczas kilkudniowego pobytu w Georgian Technical University w Tbilisi studenci wraz z nauczycielami z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku PB mieli okazję zapoznać się zarówno ze strukturą organizacyjną uczelni, jak i działalnością naukowo-badawczą. Studenci i nauczyciele zapoznali się z obszarem realizowanych badań, a także możliwościami współpracy, w tym oferowanych na zewnątrz usług badawczych. Doposażenie laboratoriów badawczych, budowa pracowni naukowych czy stanowisk na potrzeby prób technologicznych dla przemysłu są jedną z wiodących potrzeb uczelni. Studenci mieli możliwość skonfrontowania własnej wiedzy z dorobkiem młodych inżynierów podczas międzynarodowego seminarium „European Innovative technologies of water suplly and wastewater disposal”, organizowanego przez Georgian Technical University. Cennym doświadczeniem praktycznym dla studentów były wyjazdy techniczne na obiekty związane z zarządzaniem i eksploatacją systemów wodno-kanalizacyjnych, monitorowania i nadzoru urządzeń technicznych i technologicznych. Studenci wraz z nauczycielami uczestniczyli w trzech takich wyjazdach, tj. do Telavi Water Treatment Station, Ureki Water Treatment Station oraz Tbilisi Water Supply System Reservoirs. Wyjazdy te pozwoliły studentom zebrać cenne doświadczenia praktyczne.

W ramach powyższego projektu nauczyciele z Politechniki Białostockiej przeprowadzili dwudniowe zajęcia warsztatowe dla studentów z Georgian Technical University, umożliwiające rozszerzenie umiejętności projektowania systemów kanalizacyjnych z wykorzystaniem programów komputerowych.

Koordynator projektu: dr inż. Maria Walery