Nominacja profesorska

01-06-2020

Dr hab. Piotr Banaszuk, prof. nzw. Politechniki Białostockiej otrzymał nominację na profesora belwederskiego.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda postanowieniem z dnia 11 maja 2020 r. przyznał mu tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych.

Serdecznie gratulujemy!

Prof. Piotr BanaszukProf. Piotr Banaszuk jest specjalistą w zakresie zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i zarządzania zasobami naturalnymi. Jego badania naukowe dotyczą ekologii, biogeochemii i renaturyzacji ekosystemów mokradłowych, a także roli mokradeł w ochronie wód powierzchniowych przed zanieczyszczeniami obszarowymi. W ostatnich projektach zajmował się oceną skuteczności ochrony czynnej i manipulacji roślinnością w celu zwiększenia różnorodności biologicznej w skali ekosystemu i krajobrazu, a także możliwością wykorzystania biomasy pozyskiwanej w trakcie zabiegów ochronnych do wytwarzania energii. Wyniki prac dotyczących roli energetyki odnawialnej w rozwoju regionalnym i będących pokłosiem realizacji licznych międzynarodowych projektów badawczo-rozwojowych prezentował jako zaproszony prelegent na seminariach i konferencjach, organizowanych między innymi przez Centrum Monitorowania Rozwoju Zrównoważonego Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego w Brukseli oraz Niemieckie Federalne Ministerstwo Środowiska.

Piotr Banaszuk jest członkiem wielu eksperckich gremiów. Na przestrzeni lat piastował funkcję przewodniczącego Regionalnej Rady Ochrony Przyrody w Białymstoku i Rady Naukowej Narwiańskiego Parku Narodowego. Jest członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Gleboznawczego, Rady Naukowej Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego w Falentach (kadencja 2017-2021), w latach 2011 – 2016  był członkiem Komitetu Gleboznawstwa i Chemii Rolnej Polskiej Akademii Nauk, a w 2019 r. został wybrany do Komitetu Gospodarki Wodnej PAN.

Prof. Banaszuk związany jest z Politechniką Białostocką od 1989 roku. W latach 2000-2007 był kierownikiem Zakładu Ekologii Krajobrazu, natomiast w latach 2009 -2017 – kierownik Katedry Ochrony i Kształtowania Środowiska na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska (obecnie Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku). Od 2018 roku pełni funkcję zastępcy kierownika Katedry Inżynierii Rolno-Spożywczej i Kształtowania Środowiska na WBNŚ.