Podlaska Marka dla pionierskich badań naukowych

11-09-2020
Marta Kosior-Kazberuk Rektor Politechniki Białostockiej oraz Marcin Moniuszko Prorektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku odebrali Podlaską Markę w kategorii Odkrycie
Podlaska Marka w kategorii Odkrycie dla zespołu naukowców Instytutu Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej i Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Kapituła konkursu doceniła badania nad aktywnością biologiczną grzybów nadrzewnych Puszczy Białowieskiej.

W czwartek, 10 września 2020 r., podczas uroczystej gali finałowej konkursu Podlaska Marka nagrodę w kategorii „Odkrycie” w imieniu uczelni odebrali JM Rektor Politechniki Białostockiej dr hab. inż. Marta Kosior–Kazberuk, prof. PB oraz prorektor ds. nauki i rozwoju Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. dr hab. Marcin Moniuszko.

W związku z tą nagrodą nasuwają mi się trzy spostrzeżenia. Bardzo się cieszę, że tak powszechnie doceniane są odkrycia naukowe, a to odkrycie jest przełomowe – mówiła odbierając prestiżowe wyróżnienie prof. Marta Kosior-Kazberuk, rektor PB. Po drugie, chrońmy i poznawajmy naturę. Ona nam się odwdzięczy, choćby dzięki temu, że nas uleczy. I po trzecie, sukces, który jest efektem wspólnej pracy naukowców z dwóch uczelni, u progu nowej kadencji, jest bardzo dobrą prognozą na dalszą, efektywną współpracę obu uczelni.

Prorektor ds. nauki i rozwoju Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku podkreślił, że to nie jedyne działanie, prowadzone wspólnie przez naukowców z PB i UMB – uczelnie współpracują także w zakresie bioinformatyki i badania sztucznej inteligencji.

To okazja, by przypomnieć nam wszystkim, że w naturze można i trzeba szukać lekarstwa, ale w medycynie nie ma dróg na skróty – podkreślał prof. dr hab. Marcin Moniuszko, prorektor UMB. Tym większe gratulacje należą się temu zespołowi, który nie poszedł na skróty, ale podjął się bardzo ciężkiej pracy. Bo cuda zostawiamy opatrzności, a naukowcy po prostu powinni zająć się pokorną i bardzo wytrwałą pracą. I wyników tej pracy naukowcom obu uczelni gratuluję.

Nagrodzony projekt badawczy jest efektem współpracy pracowników Instytutu Nauk Leśnych PB: prof. Sławomira Bakiera, dr Ewy Zapory, i Marka Wołkowyckiego oraz z Wydziału Nauk o Zdrowiu i Wydziału Farmaceutycznego UMB: prof. Haliny Car, dr Anny Sadowskiej i dr Diany Sawickiej. Naukowcy udowodnili, że powszechnie występujący korzeniowiec sosnowy – groźny patogen, który potrafi zniszczyć całe drzewostany – może też hamować wzrost komórek nowotworowych i w szczególny sposób wspomagać terapię raka jelita grubego. Rezultatem kilkuletniej współpracy jest zgłoszenie patentowe nr P.420267 opisujące przeciwnowotworowe działanie grzyba, a także publikacja badań w wiodącym czasopiśmie naukowym „Journal of Molecular Sciences”.

Konsorcjum białostockich uczelni wraz z naukowcami z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego wykorzystuje do badań wyciągi z banku ekstraktów, stworzonego przez pracowników Instytutu Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej w Hajnówce. Kolekcja ponad 200 ekstraktów grzybów Puszczy Białowieskiej może być podstawą szeregu badań nie tylko w medycynie, ale także w weterynarii, inżynierii środowiska czy przemyśle spożywczym. W niedalekiej przyszłości to konsorcjum międzyuczelniane pragnie pozyskać kolejne fundusze i przeprowadzić bardziej szczegółowe analizy składu chemicznego korzeniowca sosnowego w kontekście jego właściwości leczniczych.

Politechnika Białostocka oraz Uniwersytet Medyczny w Białymstoku odebrały także nagrodę Ambasadora Podlaskiej Gospodarki, którą przyznano Podlaskiej Branży Medycznej. Prof. Marcin Moniuszko, który podziękował za wyróżnienie w imieniu grupy laureatów podkreślił, że rok 2020 i pandemia wyraźnie pokazały, jak istotna w naszym życiu jest medycyna, i jak ważne jest ciągłe rozwijanie tej nauki. Dodał, że nasz region ma ogromny potencjał w branży medycznej, na który składają się zarówno zasoby naukowe uczelni, jak i  wynalazcy, start-upy oraz firmy, które bez kompleksów potrafią podejść do różnych problemów i wyzwań związanych z ochroną zdrowia. W wieloosobowym gronie przedstawicieli podlaskiej branży medycznej nagrodzonych statuetką Ambasadora Podlaskiej Gospodarki znaleźli się również: innowator Petros Psyllos, absolwenci Politechniki Białostockiej – pomysłodawcy i konstruktorzy bionicznej protezy ręki, założyciele start-upu Mindhand sp. z o.o., a także dr inż. Krzysztof Matuk, właściciel firmy Imago, pomysłodawca programu EyeFace – absolwent Wydziału informatyki PB i Honorowy Ambasador Politechniki Białostockiej.

Konkurs „Podlaska Marka”, organizowany od kilkunastu lat przez Marszałka Województwa Podlaskiego, promuje najlepsze podlaskie produkty, idee i przedsięwzięcia. Nagroda w 2020 roku została przyznana w dziewięciu kategoriach: produkt spożywczy, produkt użytkowy, inwestycja, odkrycie, wydarzenie, kultura, społeczeństwo, biznes, projekt 4.0.

Po raz pierwszy w historii konkursu finałowa gala Podlaskiej Marki była transmitowana online.

Relację z gali finałowej konkursu Podlaska Marka można obejrzeć TUTAJ.
Film przedstawiający projekt Politechniki Białostockiej oraz Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku „Badania nad aktywnością biologiczną grzybów nadrzewnych Puszczy Białowieskiej” można obejrzeć TUTAJ.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć przedstawiających przebieg gali finałowej konkursu Podlaska Marka na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej, 10 września 2020 r. Fot. Dawid Wappa
Galeria