Nominacja profesorska

02-11-2020
zdjęcie przedstawiające Profesor Katarzynę Zabielską-Adamską

Grono akademickie Politechniki Białostockiej powiększyło się o nowego profesora. Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej postanowieniem z dnia 28 września 2020 roku nadał dr hab. inż. Katarzynie Zabielskiej-Adamskiej tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych.

Postępowanie o nadanie tytułu profesora zostało przeprowadzone przez Radę Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej (obecnie Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku).

Serdecznie gratulujemy!

Prof. Katarzyna Zabielska-Adamska jest absolwentką kierunku budownictwo na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej. Stopień doktora uzyskała na macierzystej uczelni w 1997 roku, a stopień doktora habilitowanego w 2007 roku na Wydziale Budownictwa Politechniki Śląskiej.

Obszar zainteresowań naukowych prof. Zabielskiej-Adamskiej obejmuje mechanikę gruntów, a w szczególności mechanikę gruntów antropogenicznych. Jej dorobek naukowy obejmuje ponad 100 publikacji, w tym 2 monografie naukowe. Prof. Katarzyna Zabielska-Adamska kierowała realizacją dwóch projektów badawczych finansowanych ze środków KBN i MNiSW/NCN. Do tej pory wypromowała dwóch doktorów nauk technicznych oraz ponad 110 magistrów i inżynierów. Była recenzentem w 9 przewodach doktorskich i 5 przewodach/postępowaniach habilitacyjnych.

Katarzyna Zabielska-Adamska jest członkiem wielu eksperckich gremiów. Od 2016 roku jest członkiem Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej Polskiej Akademii Nauk, od 2014 roku piastuje funkcję sekretarza generalnego Polskiego Komitetu Geotechniki i jest reprezentantem PKG w Council of International Society for Soil Mechanics and Geotechnical Engineering. Od 2014 roku jest członkiem nominowanym Technical Committee TC202 „Transportation Geotechnics” ISSMGE i członkiem Committee D18 ASTM International. W latach 2016-2019 została wybrana na członka Polskiej Komisji Akredytacyjnej. W Politechnice Białostockiej w kadencji 2008-2012 pełniła funkcję prorektora ds. studenckich i dydaktyki, w latach 2012-2017 kierownika Zakładu Geotechniki, a od 2017 roku kieruje Katedrą Geotechniki i Mechaniki Konstrukcji.