Nominacja profesorska

02-11-2020
Zdjęcie przedstawiające Profesor Marię Sulewską

Grono akademickie Politechniki Białostockiej powiększyło się o nowego profesora. Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej postanowieniem z dnia 21 września 2020 roku nadał dr hab. inż. Marii Jolancie Sulewskiej tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych.

Postępowanie o nadanie tytułu profesora zostało przeprowadzone przez Radę Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej (obecnie Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku).

Serdecznie gratulujemy!

Prof. Maria Jolanta Sulewska jest absolwentką Politechniki Białostockiej. Na Politechnice Białostockiej uzyskała w roku 1993 stopień doktora nauk technicznych, a w roku 2010 – stopień naukowy doktora habilitowanego w dyscyplinie budownictwo.

Zainteresowania naukowe prof. Marii J. Sulewskiej dotyczyły przede wszystkim różnych aspektów badań parametrów geotechnicznych gruntów. Badania miały na celu poszerzenie zakresu metod badawczych oraz metod interpretacji danych w doświadczalnictwie geotechnicznym, a w szczególności takich tematów, jak: zastosowanie sztucznych sieci neuronowych w geotechnice, określenie niepewności pomiarowych, wdrażanie nowych metod badawczych i walidacja metod polowych i laboratoryjnych. Jest autorką lub współautorką około 130 publikacji: rozdziałów w monografiach, artykułów w czasopismach krajowych i zagranicznych oraz referatów i wystąpień konferencyjnych. Kierowała realizacją projektu badawczego finansowanego przez NCBR i brała udział w wielu innych projektach naukowych. Aktywnie bierze udział w pracach przy wdrażaniu Eurokodu 7 oraz norm związanych do polskiej praktyki budowlanej jako członek Polskiego Komitetu Normalizacyjnego i Polskiego Komitetu Geotechniki. Współpracuje z instytucjami i uczelniami polskimi, ma swój cenny wkład w prace naukowe i organizacyjne Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku, pełniąc ważne funkcje. Od roku 1994 przez 13 lat była jednym z głównych organizatorów Targów Forum Budownictwa i Seminariów FB, które były znaczącymi imprezami w życiu środowiska budowlanego w Polsce i w regionie.

Za swoją działalność naukowo-badawczą, dydaktyczną i organizacyjną prof. Maria J. Sulewska była wielokrotnie nagradzana oraz odznaczona.