Projekt WBiNŚ z dofinansowaniem Narodowej Agencji Programu Erasmus+

17-02-2021

Trzy projekty Politechniki Białostockiej uzyskały dofinansowanie Narodowej Agencji Programu Erasmus+, wśród nich projekt „Advanced Digital Design course ON modern buildings developing SKILLS for young engineers” autorstwa dr hab. inż. Dorota Anna Krawczyk, prof. PB.
Projekt znalazł się na pozycji drugiej listy rankingowej składającej się z czterdziestu siedmiu projektów-laureatów dofinasowania. Okres trwania projektu przewidziano na 24 miesiące: od dnia 01 czerwca br. do 31 maja 2023 r. W ramach projektu pracownicy Wydziału pod kierownictwem dr hab. inż. Krawczyk zawiązali partnerstwo z Universidad de Córdoba (Hiszpania), Universita Degli Studi di Firenze (Włochy), Vilniaus Technologiju ir Dizaino Kolegija (Litwa), Rezeknes Tehnologiju Akademija (Łotwa) oraz Polskim Związkiem Inżynierów i Techników Budownictwa Oddział w Białymstoku (Polska). Nauczyciele z uczelni biorących w nim udział będą mieli okazję podwyższyć swoje kwalifikacje podczas kursu w Hiszpanii. Z kolei studenci wezmą udział w międzynarodowej szkole letniej w Polsce (częściowo w formie zdalnej), w czasie której oprócz zajęć na PB będą mogli zdobyć wiedzę praktyczną bezpośrednio w przedsiębiorstwie działającym w przemyśle.
Efektami realizacji projektu będą:
• nowatorski kurs ADD-ON_SKILLS dotyczący nowoczesnych rozwiązań w budownictwie pozwalających na podwyższenie ich efektywności energetycznej;
• materiały dydaktyczne oraz moduły do pracy zdalnej, niezbędne do przeprowadzenia kursu, ale także przydatne w przyszłości na zajęciach z innych przedmiotów;
• publikacja książkowa przybliżająca osiągnięcia techniki w dziedzinie budownictwa niskoenergetycznego w formie papierowej i elektronicznej.
Wartość otrzymanego dofinansowania to 261 018,00 euro.
– Uzyskanie finansowania dla trzech projektów, w których PB będzie liderem, jest wielkim sukcesem uczelni. Świadczy o dobrym przygotowaniu naszych pracowników do realizacji zadań na polu międzynarodowym. Bez wątpienia projekty prowadzone we współpracy z dziesięcioma uczelniami zagranicznymi przyczynią się do intensyfikacji współpracy nie tylko na polu dydaktycznym, ale również naukowym, co pokazały doświadczenia poprzednich projektów. Będzie to doskonała okazja do podniesienia kwalifikacji pracowników, wymiany doświadczeń i nawiązania kontaktów. Z kolei studenci wezmą udział w międzynarodowych warsztatach, podniosą swoje umiejętności i zdobędą nową wiedzę. Namacalnymi efektami pracy będą książki, zasoby cyfrowe i nowoczesne narzędzia dydaktyczne, co z kolei przełoży się na podniesienie jakości kształcenia na PB – mówi dr hab. inż. Dorota Anna Krawczyk, prof. PB, autorka projektu, ale również Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej naszej Uczelni.
Pozostałe projekty Politechniki Białostockiej, które uzyskały dofinansowanie będą realizowane na Wydziale Informatyki oraz na Wydziale Elektrycznym. Dotyczą one rozwoju innowacyjnych metod nauczania na odległość (e-coachingu) oraz rozwoju skutecznych metod i metodologii nauczania technologii informacyjno-komunikacyjnych w czasie pandemii.
Więcej informacji: