Doktoraty wdrożeniowe na WBiNŚ
03-03-2021
Na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku w nowej edycji programu ministerialnego do grona doktorantów dołączyło dwóch młodych naukowców, których wyniki badań mają rozwiązać problemy konkretnych firm.
Doktoraty wdrożeniowe to program Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, wprowadzony w 2017 roku. Zakłada pracę doktoranta, skoncentrowanego na rozwiązaniu konkretnego problemu technologicznego, w dwóch miejscach – w przedsiębiorstwie i uczelni akademickiej. Doktorant ma dwóch opiekunów merytorycznych – jednego wskazanego przez pracodawcę, drugiego – pracownika naukowego Politechniki; co miesiąc otrzymuje także stypendium z MNiSW. Uczelnia uzyskuje dofinansowanie kosztów wykorzystania infrastruktury badawczej, a przedsiębiorstwo zyskuje specjalistę, który przez kilka lat bada i pracuje nad rozwiązaniem problemu czy ulepszeniem produktu. Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku realizuje doktoraty wdrożeniowe w porozumieniu z Wodociągami Białostockimi Sp. z o.o. oraz Grand Activated Sp. z o.o. z Hajnówki.
Temat realizowany przez mgr. inż. Dariusza Kozłowskiego, wiąże się z działalnością Wodociągów Białostockich i Oczyszczalni Ścieków w Białymstoku. Osady będące tzw. „produktem ubocznym” oczyszczania ścieków poddawane są licznym procesom, których efektem jest m.in. biogaz. To paliwo, zanim jednak zostanie wykorzystane do zasilania agregatów kogeneracyjnych, musi spełnić normy producenta, związane przede wszystkim z zawartością siarkowodoru. „Badanie wpływu dawkowania koagulantów żelazowych na zmianę stężenia siarkowodoru w gazie pofermentacyjnym” ma pomóc w opracowaniu prostego systemu, który pozwoli zmniejszyć zawartość siarki w biogazie bez konieczności budowy specjalistycznej instalacji w Oczyszczalni Ścieków w Białymstoku. Opiekunem naukowym jest prof. dr hab. inż. Katarzyna Ignatowicz.
Prace badawcze realizowane przez mgr. inż. Adama Tabora w ramach tematu pracy doktorskiej: „Optymalizacja procesu produkcji formowanych węgli aktywnych celem ograniczenia emisji zanieczyszczeń gazowych” mają prowadzić do rozwiązania problemu zanieczyszczeń emitowanych przez instalacje wykorzystywane do produkcji węgli aktywnych w firmie Grand Activated Sp. z o.o. w Hajnówce. Wytwarzanie węgli aktywnych, które są potem wykorzystywane w wielu sektorach gospodarki (oczyszczanie wody pitnej, odzysk rozpuszczalników organicznych, dezodoryzacja i oczyszczanie powietrza itp.) wiąże się z ich wielokrotnym przetwarzaniem w wysokich temperaturach i emisjach zanieczyszczeń do atmosfery. Mgr inż. Adam Tabor przeprojektuje kotłownię utylizacyjną i reaktor dopalający spaliny po produkcji węgli tak, by uzyskać najwyższą efektywność energetyczną przy najmniejszych emisjach gazów GHG do środowiska. Promotorem pracy jest prof. dr hab. inż. Iwona Skoczko.