Politechnika Białostocka nominowana w konkursie Podlaska Marka Roku 2020!

22-11-2021
Zostaliśmy nominowani w najstarszym i najbardziej prestiżowym plebiscycie, który wyróżnia najlepsze marki w regionie. Wystartowało głosowanie internautów w konkursie Podlaska Marka Roku 2020! Można oddać swój głos na projekt: Technologie UV-C na Politechnice Białostockiej w walce z pandemią Covid-19. Nasz RobUV to zdalnie sterowane, mobilne urządzenie, które dezynfekuje pomieszczenia w obiektach użyteczności publicznej takich, jak szpitale, szkoły czy biura. To może być oręż w walce z koronawirusem! Urządzenie zostało nominowane w kategorii „Odkrycie”.

Znokautować wirusa! Ten projekt to przykład rozwiązania, które może mieć bezpośredni wpływ na nasze zdrowie i życie. Jest efektem pracy zespołów z Wydziału Elektrycznego i Mechanicznego, pod kierownictwem takich ekspertów, jak dr hab. inż. Maciej Zajkowski, prof. PB oraz dr hab. inż. Kazimierz Dzierżek, prof. PB, którzy stworzyli unikalnego robota. RobUV dezynfekuje i dekontaminuje, czyli oczyszcza ze szkodliwych dla zdrowia substancji i patogenów powietrze oraz dowolne pomieszczenia, w tym sale szpitalne. Co to oznacza dla nas, użytkowników?

RobUV niemal w 100% zabija wszystkie drobnoustroje –  bakterie i wirusy ( w tym SARS-CoV-2) oraz pleśnie. Jest w pełni automatyczny i bezpieczny dla użytkowników, ponieważ dezynfekuje powietrze jedynie wtedy, gdy nie ma w pobliżu człowieka (ani innych organizmów żywych). To inteligentne urządzenie precyzyjnie dawkuje czas naświetlania i co ważne, nie wymaga przy tym stosowania dodatkowej chemii. Nie bez znaczenia jest również fakt, że może znaleźć też szerokie zastosowanie w różnych obiektach użyteczności publicznej, m.in.: w szpitalach, szkołach, czy gastronomii. RobUV sprawdzi się także w biurach, urzędach, gdzie może dezynfekować dokumenty i inne przedmioty znajdujące się w pomieszczeniach. Dezynfekcja trwa do 20 minut, a robot naświetla powierzchnie w zasięgu 2 m. Jak podkreślają autorzy, zastosowanie promieniowania UV nie jest nowym pomysłem, ale forma jego wykorzystania – jest innowacyjna.

Najważniejsze było precyzyjne, bezpieczne i efektywne dawkowanie promieniowania UVC emitowanego z przygotowanych przez nas kompletnych modułów z promiennikami i odbłyśnikami oraz naświetlenie wszystkich powierzchni w pomieszczeniu. Dlatego konieczna było wykorzystanie platformy robotycznej i autonomii. Stworzyliśmy rozwiązania, które są bezpieczne dla użytkownika, bo sterowane zdalnie i mogą sterylizować nie tylko powierzchnie ale też w sposób ciągły dezynfekować powietrze np. na korytarzu szpitalnym – przekonuje dr hab. inż. Maciej Zajkowski, prof. PB z Wydziału Elektrycznego PB.

– W robocie skonstruowanym i wykonanym dla firmy ZURAD postawiliśmy na konstrukcję typu delta. Natomiast roboty projektowane w ramach projektu PROTECT MED są w kształcie prostopadłościanu,  ze ściętymi rogami. Układ ręcznego sterowania jest analogiczny jak w dronach. Roboty steruje się za pomocą pilota zdalnego sterowania, a zasilane są z akumulatorów litowo-żelazowych. W robotach zastosowaliśmy też koła wykonane na zamówienie z oponami ze specjalnej gumy – dodaje dr hab. inż. Kazimierz Dzierżek, prof. PB z Wydziału Mechanicznego PB.

Nic dziwnego, że projekt wzbudził zainteresowanie na rynku. Licencję na produkcję robota kupiła od uczelni i wprowadzi na rynek firma ZURAD, należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. To najbardziej prestiżowy i największy pod względem wartości proces komercjalizacji bezpośredniej w historii Politechniki Białostockiej.  Warto dodać, że RobUV zdobył nagrodę Defender dla najbardziej innowacyjnych i perspektywicznych produktów zwiększających bezpieczeństwo państwa na XXVIII Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego MSPO 2020 w Kielcach.

Dlaczego zachęcamy do głosowania na ten projekt? To nie tylko praktyczne rozwiązanie, ale przede wszystkim skuteczny sojusznik w walce z pandemią. Co zrobić, by oddać głos? To proste! Wystarczy wejść tutaj i wysłać bezpłatny SMS:

Głosowanie trwa do 25 listopada. Dziękujemy za Wasze zaangażowanie i wsparcie zespołu naukowców PB, który tworzą rozwiązania z myślą o naszym bezpieczeństwie!

Jeśli chodzi o nasze zdrowie, możemy się pochwalić także innymi dokonaniami. Naukowcy z PB równolegle opracowują innowacyjne rozwiązania dla szpitala MSWiA w Białymstoku. Przedmiotem ich prac jest system MedTAB, przy pomocy którego pacjenci samodzielnie zarejestrują się w szpitalu. Dodatkowo, nasi naukowcy rozbudowują robota RobUV, tworzą kolejne wersje urządzenia, między innymi samodzielnie sterylizujące powietrze oraz przysposabiają zdalnie sterowanego asystenta medycznego BOBOT 2.0. Uczelnia i szpital zawiązały konsorcjum realizujące projekt PROTECT MED, który dotyczy opracowania innowacyjnych rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo personelu i pacjentów szpitali zakaźnych i jednoimiennych.