Konferencja „Stan ekosystemów w Puszczy Białowieskiej”

25-01-2022
Jaka jest kondycja zasobów przyrodniczych Puszczy Białowieskiej? Co aktualnie wiemy o stanie jej ekosystemów? – to główne zagadnienia konferencji, która odbędzie się 28 stycznia 2022 r. (piątek) na Politechnice Białostockiej.
Organizatorami konferencji są Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku oraz Instytut Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej.

– Niedawno zakończyła się inwentaryzacja zasobów przyrodniczych Puszczy, która była przeprowadzano z myślą o podjęciu nowego planu urządzania lasu dla nadleśnictw Puszczy Białowieskiej. Puszcza Białowieskie była bardzo szczegółowo badana, pod różnymi aspektami: drzewostanu, staniu siedlisk, a także warunków hydrologicznych. Ten obszerny materiał zebrany przez leśników i naukowców pozwala ocenić problemy, które są w Puszczy. Konferencja, którą współorganizujemy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych, jest więc okazją do zaprezentowania opinii publicznej aktualnego opisu przyrodniczego lasów Puszczy Białowieskiej oraz efektów prac badawczych – mówił prof. Sławomir Bakier, członek rady naukowej Białowieskiego Parku Narodowego, dyrektor Instytutu Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej.

Konferencja kierowana jest do: naukowców zajmujących się badaniami w Puszczy Białowieskiej, pracowników parków narodowych i krajobrazowych, przedstawicieli rządowych i samorządowych instytucji, leśników, członków organizacji pozarządowych i innych osób zainteresowanych przyrodą Puszczy Białowieskiej.

W gronie prelegentów są m.in. prof. Bogdan Brzeziecki ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, który będzie omawiać narzędzia kształtowania struktury drzewostanów puszczańskich. Obszerny raport o stanie lasów Puszczy Białowieskiej przedstawi p.o. zastępcy dyrektora generalnego ds. gospodarki leśnej Jan Tabor. W tematykę opracowywanego planu zarządzania Puszczą Białowieską wprowadzi słuchaczy Barbara Rajkowska z Ośrodka Zrównoważonego Rozwoju Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy.

Konferencja „Stan ekosystemów w Puszczy Białowieskiej” odbędzie się 28 stycznia br. w Auli Dużej, na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej, ul. Wiejska 45D. Początek o godz. 10.00. Obrady będą transmitowane online na kanale YouTube Politechniki Białostockiej.

Szczegółowe informacje wraz z formularzem rejestracyjnym dla uczestników konferencji znajdują się na stronie: https://pb.edu.pl/ekosystemy2022

(mr)