Akt nominacyjny dla prof. Iwony Skoczko

05-05-2022

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda 20 kwietnia wręczył w Warszawie nominacje profesorskie nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki. Wśród 45 nowych profesorów była prof. Iwona Skoczko z Politechniki Białostockiej.

Prof. dr hab. inż. Iwona Skoczko jest absolwentką Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska (WBiIŚ) Politechniki Białostockiej (PB) kierunku Inżynieria Środowiska. Stopień doktora uzyskała na macierzystej uczelni w 2000 roku. Stopień doktora habilitowanego nadała jej w roku 2014 Rada Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Lubelskiej. W 2020 roku Prezydent RP nadał jej tytuł profesora nauk inżynieryjno- technicznych. Prof. Iwona Skoczko pracuje od 1996 roku na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku (wcześniej WBiIŚ) PB kolejno na stanowiskach asystenta stażysty, asystenta, adiunkta, profesora uczelni i profesora. Prof. Iwona Skoczko pełniła funkcję Prorektora ds. Kształcenia PB (2019-2020), Prodziekana ds. Nauki WBiIŚ PB (2016-2019), Pełnomocnika Rektora PB ds. Studentów Zagranicznych (2012-2019), Pełnomocnika Dziekana WBiIŚ PB ds. Studiów w Językach Obcych (2012-2016), Wydziałowego Koordynatora Programu Erasmus WBiIŚ PB (2012-2016) i Wydziałowego Kierownika ds. Studenckich Praktyk Zawodowych WBiIŚ PB (2008-2016).

Jej dorobek naukowy od początku pracy na Uczelni obejmuje ponad 200 prac naukowych, tj. artykuły naukowe w renomowanych czasopismach, monografie naukowe i rozdziały w monografiach oraz opracowania popularno-naukowe. Jej zainteresowania naukowe obejmują zagadnienia technologii oraz urządzeń do oczyszczania wody i ścieków, a w szczególności procesy uzdatniania wody pitnej i przemysłowej. Działania naukowe prof. Skoczko mają przede wszystkim wymiar praktyczny przekładający się na zgłoszenia patentowe i wdrożenia w rzeczywistych stacjach uzdatniania wody. Jest ona ponadto autorką ekspertyz wykonywanych dla jednostek administracji publicznej, przedsiębiorstw komunalnych oraz branżowych działających w sektorze gospodarki wodno-ściekowej.

Prof. Skoczko aktywnie uczestniczy w krajowym i międzynarodowym środowisku naukowym, Regularnie uczestniczy w renomowanych zagranicznych i międzynarodowych konferencjach naukowych. W wyniku intensywnej pracy jako recenzent zaproponowano jej współpracę jako Special Issue Editor dla wydawnictw MDPI, Springer oraz Bio-Byword Scientific Publishing. Prof. Skoczko prowadzi zajęcia i prace dyplomowe na WBNŚ PB w języku polskim i angielskim. Warto podkreślić jej zaangażowanie w rozwój i dydaktykę w ramach International School of Engineering (Tianjin Chengjian University, Chiny). Jej dyplomanci uzyskują nagrody w konkursach organizowanych dla absolwentów przez instytucje branżowe i jednostki samorządowe. Jest promotorem 2 zakończonych doktoratów i trzech wszczętych. Uczestniczy aktywnie w pracach różnych komisji doktorskich i habilitacyjnych.

Prof. Iwona Skoczko prowadzi intensywną działalność w instytucjach, organizacjach i towarzystwach naukowych. Jest zastępcą przewodniczącego Komitetu Gospodarki Wodnej Polskiej Akademii Nauk, członkiem Państwowego Zarządu Gospodarki Wodnej oraz zespołu doradczego Komisji ds. Infrastruktury przy Ministerstwie Edukacji i Nauki, ekspertem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Ministerstwa Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej oraz Krajowych Inteligentnych Specjalizacji. Aktywnie działa w Polskim Zrzeszeniu Inżynierów i Techników Sanitarnych jako Zastępca Prezesa oddziału, współpracuje z Polskim Towarzystwem Inżynierii Ekologicznej oraz Polskim Stowarzyszeniem Ekonomistów Środowiska i Zasobów Naturalnych. Należy też do grona Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi.

W imieniu Władz Dziekańskich oraz całej wspólnoty akademickiej Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku składamy serdeczne gratulacje oraz życzymy dalszych sukcesów w realizacji planów i zamierzeń zawodowych.