Podpisanie umowy o programie wymiany studenckiej między Politechniką Białostocką a Tianjin Chengjian University

04-10-2023

W dniach 4 oraz 5 października gościmy delegację z uczelni partnerskiej – Tianjin Chengjian University (Chiny), która współtworzy z nami Międzynarodową Szkołę Inżynierską – ISE (ang. International School of Engineering at Tianjin Chengjian University). Kluczowym punktem wizyty było podpisanie umowy o programie wymiany studenckiej między naszymi uczelniami. Z naszym Partnerem współpracujemy od 2013 roku. Nowa umowa zwiększa zakres wymiany studenckiej i oferuje możliwość studiowania w Chinach.

W dniu 4 października przedstawiciele uczelni partnerskich podpisali umowę, która reguluje wymianę studentów zdobywających wykształcenie w Międzynarodowej Szkoły Inżynierskiej – ISE. W spotkaniu wzięli udział: dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor PB, dr hab. inż. Dorota Anna Krawczyk, prof. PB, Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej, dr inż. Dariusz Andraka, Prodziekan Międzynarodowej Szkoły Inżynierskiej ISE, prof. dr hab. inż. Katarzyna Zabielska-Adamska, członek Komitetu Akademickiego ISE oraz delegaci uczelni partnerskiej: prof. Bai Haili, Rektor Tianjin Chengjian University, prof. Wang Li, Dyrektor Biura ds. Współpracy Międzynarodowej, a także prof. Huang Lingxiang, Dziekan Międzynarodowej Szkoły Inżynierskiej.

Podpisanie umowy jest przypieczętowaniem długoletniej współpracy na rzecz kształcenia kadr specjalistów. Politechnika Białostocka wspólnie z Tianjin Chengjian University (TCU) prowadzi studia pierwszego i drugiego stopnia w ramach utworzonej Międzynarodowej Szkoły Inżynierskiej na dwóch kierunkach studiów: Budownictwo i Inżynieria Środowiska. Podpisana umowa o programie wymiany studenckiej oferuje możliwość studiowania zarówno w Politechnice Białostockiej, jak i w Tianjin Chengjian University w Chinach na różnych wydziałach.

– Międzynarodowa Szkoła Inżynierska (ISE) przy Tianjin Chengjian University, od momentu podpisania umowy powołującej tę międzynarodową instytucję edukacyjną w czerwcu 2021 roku, stała się bardzo ważnym elementem działalności dydaktycznej i organizacyjnej nie tylko Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku, ale też całej Politechniki Białostockiej, będąc jednym z działań w kontekście umiędzynarodowienia Uczelni – mówi Prodziekan Międzynarodowej Szkoły Inżynierskiej, dr inż. Dariusz Andraka.

W okresie obowiązywania Umowy do 2028 roku, ISE może objąć kształceniem na studiach 1. i 2.  stopnia łącznie ok. 1250 studentów, z czego ok. 700 studentów będzie studiowało na kierunkach Budownictwo (Civil Engineering) i Inżynieria Środowiska (Environmental Engineering), współprowadzonych przez PB.

Początki działalności ISE to okres pandemii, który uniemożliwił funkcjonowanie ISE w pełnym zakresie, obejmującym zarówno przyjazd studentów ISE do PB na studia stacjonarne, jak i wyjazdy nauczycieli PB do Tianjin w celu prowadzenia wybranych przedmiotów specjalistycznych. Zmusiło to nas do prowadzenia wszystkich zajęć w trybie zdalnym, z jednym wyjątkiem – w semestrze letnim roku akademickiego 2021/2022, udało się nam zorganizować przyjazd 12 studentów studiów 2. stopnia na kierunku Civil Engineering, którzy przez 4 miesiące realizowali swój program kształcenia na PB.

Więcej: Studenci z Tianjin Chengjian University na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku w ramach ISE

– Rok akademicki 2023/24 będzie moim zdaniem przełomowym w działalności ISE. Przede wszystkim, rozpoczęliśmy od 2 października 2023 kształcenie studentów ISE w trybie stacjonarnym na PB. Dzięki wspólnym staraniom zespołów ISE na PB i w TCU oraz władz obu uczelni, udało nam się zorganizować przyjazd 82 studentów z Chin, którzy będą realizowali zajęcia objęte programem studiów w PB (semestry V-VI w przypadku studiów 1. stopnia i semestr III – w przypadku studiów 2. stopnia). Wraz ze studentami przyjechało na PB również dwóch nauczycieli z TCU, którzy będą wspomagali nasz zespół w organizacji zajęć i opiece nad studentami ISE – mówi Prodziekan ISE.

Kolejnym ważnym wydarzeniem będzie wyjazd nauczycieli PB do Chin w celu realizacji zajęć w TCU. Na przełomie listopada i grudnia 3 nauczycieli z kierunku Budownictwo oraz 1 nauczyciel z kierunku Inżynieria Środowiska, wyjadą do TCU na okres 3-4 tygodni i przeprowadzą tam łącznie ponad 400 godzin zajęć dydaktycznych. Z kolei w semestrze letnim planujemy wyjazd łącznie 10 nauczycieli PB do TCU, którzy zrealizują tam ponad 900 godzin zajęć.

Również w tym roku akademickim nauczyciele PB będą prowadzili wspólnie z profesorami z TCU prace dyplomowe studentów ISE, kończące cykl kształcenia zarówno na studiach 1. jak i 2. stopnia. Każdy dyplomant ISE będzie miał swojego opiekuna pomocniczego na PB, dzięki czemu prace dyplomowe studentów ISE będą spełniały wymagania merytoryczne i formalne również naszej Uczelni, a studenci kończący studia w ISE z wynikiem pozytywnym uzyskają dyplom zarówno TCU jak i i Politechniki Białostockiej.

Więcej: Międzynarodowa Szkoła Inżynierska przy Tianjin Chengjian University