Ćwiczenia kompleksowe studentów pt. „Lasy i leśnictwo w warunkach górskich”
31-10-2023
Wyjątkowe miejsce, niezapomniane przeżycia, niepowtarzalne zajęcia – w tych krótkich słowach możemy podsumować pierwszy kilkudniowy wyjazd studyjny studentów Politechniki Białostockiej w ramach Politechnicznej Sieci Via Carpatia im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego (Działanie 4 Szkoła Twórczego Działania).
23 października ponad 30 osobowa grupa studentów kierunku leśnictwo pod okiem dr inż. Moniki Puchlik, mgr inż. Karoliny Gabrysiak i mgr inż. Konrada Wilamowskiego wyruszyła na ćwiczenia kompleksowe pt. „Lasy i leśnictwo w warunkach górskich” w Bieszczady. W programie wyjazdu znalazło się spotkanie z pracownikami Bieszczadzkiego Parku Narodowego, zajęcia terenowe prowadzone przez pracowników Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne oraz Nadleśnictwa Stuposiany, zwiedzanie szkółki kontenerowej Nadleśnictwa Gościeradów.
Głównym elementem wyjazdu było zapoznanie uczestników z florą i fauną Bieszczad oraz pokazanie uwarunkowań gospodarki leśnej w Karpatach Wschodnich. „Spotkaliśmy pracowników Lasów Państwowych z terenów górskich, którzy przekazali nam swój punkt widzenia odnośnie życia i pracy w tak wymagających terenach” mówi Olga Kraszewska studentka pierwszego roku studiów magisterskich. Studenci mieli również okazję do zdobycia informacji z zakresu odnawialnych źródeł energii w czasie zajęć w PGE Energia Odnawialna Spółka Akcyjna Oddział w Solinie. „Zwiedzając elektrownię wodną w Solinie nauczyliśmy się jak ważna jest gospodarka wodna” mówi Patrycja Gąsiewska, uczestniczka wyjazdu. Wioleta Hryszko, przewodnicząca Koła Naukowego Leśników podkreśla, że „wycieczka okraszona była zarówno elementami dydaktycznymi, jak też krajoznawczymi (np. eksploracja ścieżki prowadzącej przez Rezerwat Przyrody Koziniec)”. „Według mnie wyjazd ten był nie tylko możliwością nauczenia się nowych rzeczy ale również dał możliwość lepszej integracji z innymi studentami” dodaje Paulina Czajka, starosta II roku.
Dziękujemy pracownikom Bieszczadzkiego Parku Narodowego, pracownikom zapory wodnej w Solinie, leśnikom z Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne, Nadleśnictwa Stuposiany, oraz Nadleśnictwa Gościeradów za poświęcony czas, rzetelne przekazanie informacji i ciepłe przyjęcie.