Wycieczka dydaktyczna do Ciepłowni Zachód w Białymstoku
22-12-2023
Dnia 5 grudnia 2023 r. odbyła się wycieczka do Ciepłowni Zachód, która jest szczytowo – rezerwowym źródłem ciepła miasta Białegostoku. Uczestnikami wyprawy byli studenci kierunku Inżynierii Środowiska, II sem., II stopnia, specjalności: Ciepłownictwo, Ogrzewnictwo i Wentylacja, pod opieką dr inż. Joanny Piotrowskiej-Woroniak.
Podczas wyprawy dydaktycznej studenci zapoznali się z procesem wytwarzania energii cieplnej w praktyce. Zwiedzanie w kolejności obejmowało: skład węgla, odżużlanie, kotłownię, nastawnię główną, stację uzdatniania wody oraz instalację odsiarczania spalin.
Ciepłownia Zachód, jako drugie źródło ciepła naszego miasta, uruchomiona została w 1987 roku. Zainstalowane są w niej cztery kotły wodne rusztowe: dwa typu WR25-14S i po jednym typu WRm-40 i WRm-40-022 i jeden kocioł gazowy K1. Kotły na paliwo stałe opalane są miałem węgla kamiennego. Łączna zainstalowana moc cieplna wynosi 185 MW.
Studenci obejrzeli pionierską inwestycję, konwersji kotła węglowego typu WR 25-014S na kocioł gazowy K1. Modernizacja miała miejsce w 2018 roku i była pierwsza w Polsce i w Europie. Podczas realizacji prac modernizacyjnych największy problem stanowiło dostosowanie komory spalania istniejącego kotła węglowego do pracy palników gazowych, aby mogły one jednocześnie pracować z optymalną wydajnością i spełniać normy emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Wykonawcą modernizacji była firma Zamer z Lidzbarka Warmińskiego. Zakres pracy kotła wynosi od 10 ±2 MW do 30 ±2 MW, a na jego uruchomienie wystarcza zaledwie 30 min, co w porównaniu z uruchomieniem kotła węglowego jest to bardzo krótki czas. Maksymalne zużycie gazu wynosi 4650 Nm3/h. Zapoznaliśmy się z systemem zabezpieczeń kotła gazowego.
Zwiedziliśmy również nastawnię główną, która jest miejscem zdalnego sterowania pracą całej kotłowni. Następnie studenci zapoznali się z technologią oczyszczania spalin z wykorzystaniem metody mokrej magnezowej, gdzie produktem procesu odsiarczania jest krystaliczny siedmiowodny siarczan magnezu, wykorzystywany m.in. w rolnictwie. Pomimo, że dla pracy instalacji odsiarczania spalin jest produktem odpadowym to jego jakość, jako nawozu rolniczego jest na wysokim poziomie. Posiada on certyfikat bezpieczeństwa „B” oraz certyfikat zgodności oznaczony znakiem „nawóz WE”. Rocznie produkcja siarczanu magnezu wynosi od 200 do 500 ton.
Dziękujemy bardzo Kierownikowi Działu Wytwarzania Ciepła Panu mgr inż. Miszo Kocewowi i Kierownikowi Działu Dyspozycji Mocy i Eksploatacji Panu mgr inż. Sławomirowi Wałuszko za poświęcony czas, wiedzę merytoryczną i pokazanie pracy Ciepłowni Zachód.