Czy Syberia rozmarza? – Zapraszamy do Muzeum Pamięci Sybiru
30-09-2024
Muzeum Pamięci Sybiru 3 października o godzinie 18:00 zaprasza na spotkanie z prof. Mariuszem Lamentowiczem, który opowie o zmianach klimatycznych zachodzących na Syberii oraz ich wpływie na globalne środowisko.
Profesor Mariusz Lamentowicz z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, w swoim wystąpieniu poruszy temat wyjątkowości przyrody Syberii oraz jej wrażliwości na zmiany klimatu. Wykład profesora Lamentowicza to niepowtarzalna okazja, aby poznać, jak syberyjska przyroda, w tym wieczna zmarzlina i torfowiska borealne, reagują na dynamicznie zachodzące zmiany klimatyczne. Syberia, stanowiąca jedno z najważniejszych miejsc pochłaniania dwutlenku węgla na świecie, jest obecnie w krytycznym stanie. Degradacja tych terenów, wzrost emisji metanu oraz liczba pożarów torfowisk przyczyniają się do nasilenia globalnego ocieplenia. Podczas spotkania profesor omówi, jak zwiększone emisje gazów cieplarnianych i nasilenie pożarów na Syberii wpływają nie tylko na środowisko, ale także na zdrowie ludzkie. W trakcie ostatnich fal upałów, torfowiska na Syberii uległy zniszczeniu, co prowadziło do tragicznych skutków, w tym tzw. „pożarów zombie” – niszczycielskiego, długotrwałego tlenia się torfu. Czy Syberia rzeczywiście rozmarza i co to oznacza dla nas wszystkich?
Profesor Mariusz Lamentowicz, znawca przyrody Syberii, ma za sobą dwie wyprawy terenowe, podczas których badał te zagrożone ekosystemy. Jego wykład będzie okazją, aby dowiedzieć się więcej o wyzwaniach stojących przed Syberią oraz o konieczności działań naukowych i społecznych w walce z kryzysem klimatycznym.
Liczba miejsc ograniczona! Ceny biletów: normalny: 15 zł, ulgowy: 10 zł – do kupienia w kasie i na stronie muzeum.
Więcej informacji: https://sybir.bialystok.pl/czy-syberia-rozmarza-spotkanie-autorskie-z-profesorem-mariuszem-lamentowiczem/