Politechnika Białostocka partnerem akcji na rzecz walki z nowotworami krwi!
27-03-2025
Politechnika Białostocka od lat włącza się we wszelkie akcje o charakterze społecznym, promując zarówno profilaktykę zdrowia psychicznego czy też uczestnicząc w zbiórkach krwi. Walka z nowotworami wpisuje się w strategię społecznej odpowiedzialności uczelni i promocję ochrony zdrowia. A im więcej potencjalnych Dawców się zarejestruje się w bazie DKMS, tym więcej szans na uratowanie życia chorych cierpiących na nowotwory krwi. Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego niespokrewnionego Dawcy dla Pacjenta jest bardzo niskie i wynosi od 1:20 OOO do 1 do kilku milionów. Dlatego ważne jest, by cała społeczność Politechniki Białostockiej zaangażowała się w poszukiwania dawców szpiku.
Aby zostać potencjalnym Dawcą, wystarczy w dniach 7 -13 kwietnia przyjść do jednego z punktów rejestracji, które będą otwarte na 6 wydziałach uczelni oraz w Akademickim Centrum Sportu i w Centrum Nowoczesnego Kształcenia. Rejestracja w bazie dawców szpiku jest bezpłatna.
Harmonogram akcji na terenie Politechniki Białostockiej:
- Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku – parter budynku A: 7, 9, 11 kwietnia godz. 10:00 – 16:00
- Wydział Elektryczny – hol główny : 7, 9 kwietnia godz. 10:00 – 16:00
- Wydział Mechaniczny – parter budynku A: 8, 10, 11 kwietnia, godz. 10:00 – 16:00
- Wydział Informatyki – parter budynku A: 8 kwietnia, godz. 10:00 – 16:00
- Wydział Architektury – hol wejściowy, 8 kwietnia, godz. 10:00 – 16:00
- Wydział Inżynierii Zarządzania – budynek Berlin przy wejściu: 10 kwietnia, godz. 10:00 – 16:00
- Akademickie Centrum Sportu – przy wejściu: 12-13 kwietnia, godz. 10:00 – 17:00
- Centrum Nowoczesnego Kształcenia – hol główny: 12 kwietnia, godz. 12:00 – 20:00
Należy wypełnić formularz i za pomocą specjalnych pałeczek pobrać wymaz z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Można również wejść na stronę dkms.pl i zamówić do domu pakiet rejestracyjny, zawierający formularz i pałeczki do samodzielnego pobrania wymazu z wewnętrznej strony policzka, a potem niezwłocznie odesłać go do fundacji. Po przebadaniu materiału genetycznego i wprowadzeniu danych do bazy, potencjalny Dawca otrzymuje potwierdzenie rejestracji oraz kartę Dawcy. Cały proces rejestracji i badania próbek trwa około 3-4 miesięcy.
Dawcą może zostać ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, o wskaźniku masy ciała nie wyższym niż 40 BMI. Gdy okaże się, że osoba posiada takie same cechy tkankowe jak Pacjent chorujący na nowotwór krwi, dochodzi wtedy do pobrania komórek i przeszczepienia ich Pacjentowi. Istnieją dwie metody pobrania komórek macierzystych: pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej ( 90 % przypadków) oraz pobranie szpiku z talerza kości biodrowej (10% przypadków).
Fundacja DKMS działa w Polsce od 2008 roku jako niezależna organizacja pożytku publicznego i jest największym ośrodkiem Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych w kraju. Misją fundacji jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie, potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych.
Akcja jest realizowana wspólnie ze studentami w ramach projektu HELPERS’ GENERATION! Dzięki tej współpracy już ponad 173 tys. osób dołączyło do grona potencjalnych Dawców Szpiku, a ponad 1600 z nich podzieliło się cząstką siebie ratując życie chorym na nowotwory krwi Pacjentom.
Organizator: Fundacja DKMS
Partner: Politechnika Białostocka
Partner honorowy: Parlament Studentów Politechniki Białostockiej