WBiNŚ

Dzień Otwarty Politechniki Białostockiej. Ponad 3 tys. osób w uczelni

01-04-2025

Z roku na rok Dzień Otwarty Politechniki Białostockiej bije rekordy frekwencji. 28 marca 2025 roku uczniowie z 57 szkół z regionu przyjechali, by poznać ofertę 33 kierunków studiów oraz wziąć udział w 220 wydarzeniach na 6 wydziałach uczelni i w Centrum Nowoczesnego Kształcenia.

 

Spotkania z młodzieżą w Politechnice Białostockiej

28 marca 2025 roku na Politechnikę Białostocką przyjechali uczniowie ze szkół z woj. podlaskiego i warmińsko-mazurskiego m.in. z Suwałk, Augustowa, Ełku, Bielska Podlaskiego, Sokółki, Grajewa, Białowieży, Olecka, Pisza, Łomży i Białegostoku. W większości były to grupy szkolne, choć osób indywidualnych również nie brakowało. Najliczniejszą grupę stanowili tegoroczni maturzyści.

Z uczniami spotkała się Rektor Politechniki Białostockiej, chcąc poznać ambitną młodzież, która ma szansę realizować siebie w Politechnice Białostockiej.

– Dzień Otwarty Politechniki Białostockiej pozwala młodym ludziom doświadczyć tego, jak wygląda życie studenckie – mówi dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej. – To niepowtarzalna okazja, by poznać korzyści, jakie zapewniają studia techniczne, dowiedzieć się, jakich inżynierów szukają pracodawcy i jak rozwijać swoje pasje w kołach naukowych. Podczas wydarzenia młodzież poznaje ofertę 33 kierunków studiów, prowadzonych na 6 wydziałach uczelni i wspólnie z nami może zaplanować przyszłość.

Politechnika Białostocka oferuje 33 kierunki studiów, w tym 5 nowych, które planuje uruchomić w roku akademickim 2025/2026. Są to: agroekobiznes*, data/science – inżynieria danych*, elektromobilność*, transport, zarządzanie projektami – profil praktyczny*.

– Dlaczego przyjechałam na Politechnikę Białostocką? Chciałam poznać uczelnię i możliwości, jakie oferuje. Wybieram się na studia związane z matematyką, która pozwoli mi znaleźć atrakcyjną pracę w przyszłości – mówi Wiktoria Zaremba z klasy III o profilu matematyczno-geograficznym w LO w Wysokiem Mazowieckiem. Uczennica brała udział w zajęciach na Wydziale Informatyki na temat AI i GPT, na którym chciałaby podjąć studia.

Spotkania z wykładowcami i studentami uczelni to idealny moment, by zdecydować o wyborze kierunku studiów.

– Techniczne studia są ciekawe – mówią tegoroczne maturzystki z klasy o profilu ekonomiczno-matematyczno-geograficznym z językiem angielskim, które przyszły na Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku. – Mnie interesuje budownictwo, podoba mi się budowanie mostów. Oglądałyśmy tutaj, jak robi się kostki z betonu, o czym nie miałam wcześniej pojęcia – przyznaje Aleksandra Saczewska. – Na tym kampusie podoba się, że wszystko jest w jednym miejscu, a cały teren jest zielony i zadbany – dodaje Agata Wasyluk.

Politechnika Białostocka to studia techniczne, ale osoby o zdolnościach artystycznych również się tu odnajdą.

– Interesuje mnie architektura i architektura wnętrz. Nie wiem, który kierunek wybiorę, ale na pewno będę zdawać na Wydział  Architektury – mówi Zuzanna Skowrotko, uczennica III klasy w II LO z DNJB w Hajnówce. – Do zawodu architekta przekonała mnie mama, która zajmuje się tym zawodowo, ma uprawnienia. To ciekawa profesja, wiąże się też z moimi zainteresowaniami, uwielbiam rysować, zwłaszcza portrety.

Studia w Politechnice Białostockiej otwierają wiele drzwi, także do świata przemysłu.

– Zastawiam się nad Wydziałem Elektrycznym, nie mam jeszcze sprecyzowanego kierunku, ale chciałabym ze studiami technicznymi związać swoją przyszłość – mówi Maja Gołębiewska z klasy I z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej. – Poza tym jestem w klasie o profilu: przemysł przyszłości.

Zajęcia na 6 wydziałach uczelni

Politechnika Białostocka zorganizowała mnóstwo atrakcji. Warsztaty, pokazy, wykłady, wystawy, doświadczenia trwały we wszystkich lokalizacjach od godziny 9. do 15. Młodzież wzięła udział w wydarzeniach na 6 wydziałach uczelni, wybierając atrakcyjne zajęcia w interaktywnej formule w 17 ścieżkach tematycznych.

Największą popularnością cieszyły się: matematyka kodów kreskowych, zajęcia z rysunku, świat mikrobiologii- bakterie są wśród nas, energia bez przewodów i zbędnych wywodów, wykorzystanie AI w zarządzaniu biznesem, Inteligentne miasta, domy oraz autonomiczne samochody wspierane sztuczną inteligencją. Co jeszcze zrobiło na uczestnikach wrażenie?

– Politechnika Białostocka zachwyciła nas swoim rozmachem i architekturą – mówi Aleksandra Zajer z III klasy o profilu matematyczno-biologiczno-chemicznym w III LO, która brała udział w wykładzie „ Zapoznaj się z Wydziałem Mechanicznym”. – Przyjeżdżaliśmy kiedyś z klasą na zajęcia w laboratoriach uczelni. Wtedy spodobało mi się tutaj, dlatego rozważam studia na kierunku inżynieria biomedyczna na Wydziale Mechanicznym, który jest zbieżny z moimi zainteresowaniami, a więc medycyną.

Młodzież przyjechała na Dzień Otwarty pod opieką nauczycieli, którym zależy, by uczniowie zobaczyli od środka największą uczelnię techniczną w Polsce płn.-wsch.

– Chcieliśmy, by uczniowie zobaczyli bazę dydaktyczną, jak wyglądają nowoczesne laboratoria i by poczuli klimat uczelni wyższej – wyjaśnia nauczyciel – Radosław Werpachowski, który przyjechał z uczniami z Zespołu Szkół Katolickich w Białymstoku. – Politechnika Białostocka jest numerem 1 na liście uczelni wybieranych przez naszą młodzież.

– Przyjechałam na Dzień Otwarty z klasą, która łączy naukę mechatroniki z elektroniką – mówi Marta Babienko, nauczycielka z Zespołu Szkół Mechanicznych w Białymstoku. – Młodzież jest zainteresowana uczelnią, podobają im się dobrze zorganizowane zajęcia i świetnie wyposażone pracownie. Część z nich wybierze studia na Politechnice Białostockiej.

Uczniowie z „Mechaniaka” uczestniczyli m.in. w wykładzie „Ożywiając maszyny: robotyka i cyfrowa rewolucja przemysłu” na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej.

Prezentacje oferty 33 kierunków studiów

Poza doświadczeniami w innowacyjnych laboratoriach i pracowniach, uczniowie uczestniczyli również chętnie w prezentacjach oferty studiów Politechniki Białostockiej, podczas których dowiedzieli się, jak przyszli inżynierowie mogą rozwijać swoją karierę kończąc jeden z 33 kierunków studiów uczelni. Prezentacje każdego Wydziału odbywały się w Centrum Nowoczesnego Kształcenia i towarzyszyły im prezentacje ABC rekrutacji.

– Dzień Otwarty to dzień szczególny, ponieważ spotykamy się z młodymi ludźmi, przyszłymi kandydatami na studia – przekonuje dr hab. inż. Jacek Mariusz Żmojda, prof. PB, Prorektor ds. Studenckich. – Prezentujemy młodzieży ofertę na nowy rok akademicki, w tym 5 nowych kierunków studiów. Zwracamy uwagę na to, co interesuje młode pokolenia. Stawiamy na studia praktyczne i dostosowane do potrzeb rynku pracy. Chcemy, by nasza oferta edukacyjna była jak najbardziej atrakcyjna.

Atrakcje w Centrum Nowoczesnego Kształcenia

Sercem Dnia Otwartego było Centrum Nowoczesnego Kształcenia. To tu odbywały się prezentacje oferty edukacyjnej uczelni, ale i spotkania ze studentami i ekspertami na ich stoiskach. Młodzież poznała projekty 15 kół naukowych, a było co podziwiać! Cuda bioinżynierii medycznej, wirtualny świat, zjawiskowe owady, czy ekomateriały budowalne. Studenckie koła były też obecne na 6 wydziałach, gdzie prezentowały swoje wynalazki, które przynoszą im granty oraz nagrody w konkursach. W Politechnice Białostockiej działa ponad 60 kół naukowych!

– Zachęcamy do dołączenia do naszego koła, w którym można nauczyć się m.in. programowania – zaprasza Wojciech Kopeć z Koła Naukowego Elektroniki Samochodowej na Wydziale Elektrycznym, student na kierunku elektrotechnika (VI semestr). – Realizujemy naprawdę ciekawe projekty, przykładem jest urządzenie na naszym stoisku, służące do badania liczników samochodów. Można je wykorzystać w innych pojazdach typu meleks czy rower elektryczny.

Uczniowie wzięli udział w spotkaniach z ekspertami, którzy przybliżyli im możliwości studiów za granicą, perspektywy zawodowe absolwentów, czy aktywności w Samorządzie Studentów Politechniki Białostockiej.

– Uczniowie pytają czym się zajmujemy i w jaki sposób możemy im pomóc w rozwijaniu ścieżki zawodowej – mówi Ewa Kowalczuk-Czapko z Biura Karier i Współpracy z Absolwentami PB – Zainteresowaniem cieszył się quiz o zawodach i rynku pracy.

– Gdzie można wyjechać na studia zagraniczne i jakie należy spełnić wymagania – to najbardziej interesuje przyszłych studentów – mówi Dawid Szubzda, który odpowiadał na pytania uczniów na stoisku Działów Współpracy Międzynarodowej Politechniki Białostockiej.

– Cieszę się, że miałem okazję porozmawiać z maturzystami o działalności samorządu – mówi Jakub Kuczyński, przewodniczący Wydziałowej Rady Samorządu Studentów Wydziału Inżynierii i Zarządzania. – Działalność w samorządzie to dużo profitów. Uczy relacji międzyludzkich, współpracy w grupie, ale i zarządzania projektami, co przydaje się też na studiach, zwłaszcza na Wydziale Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej, na którym studiuję zarządzanie.

Młodzi chętnie korzystali też z darmowych zdjęć w fotobudce oraz przekąsek. Dodatkową atrakcją Dnia Otwartego było zwiedzanie akademika, biblioteki, hali sportowej, Centrum Historii Politechniki Białostockiej. Młodzi obejrzeli też największy kompleks kortów i boisk na świeżym powietrzu.

Dzień Otwarty zorganizował Dział Promocji Politechniki Białostockiej we współpracy z pracownikami i studentami uczelni.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólnie spędzony dzień!

Mamy nadzieję, że pomogliśmy przyszłym studentom w wyborze odpowiednego kierunku studiów. Wierzymy, że takie spotkania pozwalają lepiej się poznać. Oferta studiów Politechniki Białostockiej dostępna na stronie – zobacz

Gościliśmy młodzież z następujących szkół:

  • I LO im. Adama Mickiewicza w Łapach
  • VIII Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku
  • Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej
  • Zespół Szkół Ekonomicznych l Ogólnokształcących nr 6 w Łomży
  • Fundacja Szkoła w Chmurze
  • I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Białymstoku
  • I Liceum Ogólnokształcące im. S. Żeromskiego w Ełku
  • I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Bielsku Podlaskim
  • I Liceum Ogólnokształcące im. Grzegorza Piramowicza w Augustowie
  • I Liceum Ogólnokształcące w Olecku
  • I Liceum Ogólnokształcące w Piszu
  • I Liceum w Chmurze
  • II Liceum Ogólnokształcące im. gen. Zygmunta Podhorskiego w Suwałkach
  • II Liceum Ogólnokształcące imienia Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku
  • II Liceum Ogólnokształcące z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce
  • II LO w Augustowie
  • III Liceum Ogólnokształcące im. K.K. Baczyńskiego w Białymstoku
  • III Liceum Ogólnokształcące w Łomży
  • Szkoły Infotech
  • IV Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Norwida w Białymstoku
  • Liceum Ogólnokształcące im Komisji Edukacji Narodowej w Siemiatyczach
  • Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Grajewie
  • Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Sokółce
  • Liceum Ogólnokształcące nr 6 w Grodzisku Mazowieckim im. Szarych Szeregów
  • Liceum Ogólnokształcące Nr 99
  • Liceum Ogólnokształcące w Mońkach
  • Liceum Ogólnokształcące w Wysokiem Mazowieckiem
  • Liceum Ogólnokształcące Zakładu Doskonalenia Zawodowego W Białymstoku z Siedzibą W Ełku
  • OSM II° im Witolda Lutosławskiego w Białymstoku
  • Społeczne Liceum Ogólnokształcące Nr 1
  • TEB Edukacja Białystok
  • Technikum im. gen. Władysława Andersa w Białymstoku
  • Technikum Leśne w Białowieży
  • VI Liceum ogólnokształcące im. Króla Zygmunta Augusta w Białymstoku
  • VII liceum Ogólnokształcące im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Białymstoku
  • VIII Liceum Ogólnokształcące im. Króla Kazimierza Wielkiego w Białymstoku
  • XI Liceum Ogólnokształcące im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Białymstoku
  • XIII LO w Białymstoku w Białymstoku
  • Zespół Szkół Budowlano-Geodezyjnych w Białymstoku
  • Zespół Szkół Elektrycznych im. prof. Janusza Groszkowskiego w Białymstoku
  • Zespół Szkół Handlowo- Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Białymstoku
  • Zespół Szkół im. Bolesława Podedwornego w Niećkowie
  • Zespół Szkół im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Szczuczynie
  • Zespół Szkół im. Mikołaja Kopernika w Bełżycach
  • Zespół Szkół Katolickich im. Matki Bożej Miłosierdzia w Białymstoku
  • Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 w Łomży
  • Zespół Szkół Mechanicznych im. Św. Józefa w Białymstoku
  • Zespół Szkół nr 2 im. A. Mickiewicza w Ciechanowie
  • Zespół Szkół Ogólnokształcących w Sejnach
  • Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. S. Staszica z Oddziałami Integracyjnymi
  • Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Wysokiem Mazowieckiem
  • Zespół Szkół Zawodowych w Hajnówce
  • ZS nr 1 im. rtm. Witolda Pileckiego w Ostrowi Mazowieckiej
  • ZS5 w Ełku
  • ZSCKR w Sokołowie Podlaskim
  • ZSZ Nr 3 w Ostrołęce
  • ZSZ w Węgorzewie

Informacje na temat na Dnia Otwartego na stronie – zobacz! 

Informacje o Dniu Otwartym 2024 – sprawdź! 

*Nowe kierunki studiów Politechniki Białostockiej zostaną uruchomione po uzyskaniu zgody Senatu PB. Kierunki elektromobilność, agroekobiznes oraz transport są finansowane w ramach projektu PB 5.0.

(mz)

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z Dnia Otwartego Politechniki Białostockiej 2025:


× W ramach naszego serwisu www stosujemy pliki cookies zapisywane na urządzeniu użytkownika w celu dostosowania zachowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkownika oraz w celach statystycznych.
Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności
Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję Politykę prywatności i wykorzystania plików cookies w serwisie.