Odnawialne źródła energii w budownictwie mieszkaniowym – dr Elżbieta Gołąbeska, prof. PB
06-03-2025
Wykładowca naszego Wydziału dr Elżbieta Gołąbeska, prof. PB wraz z dwiema Studentkami kierunku Gospodarka Przestrzenna, mgr inż. Magdą Gawrychowską oraz mgr inż. Izabelą Białą (obecnie już absolwentkami) napisały książkę, która po bardzo pozytywnych recenzjach, została opublikowana przez Wydawnictwo C.H.Beck. Publikacja obejmuje kompleksową i aktualną wiedzę na temat wdrażania OZE w budynkach mieszkalnych zarówno do celów grzewczych, jak i wytwarzania energii elektrycznej.
Książka przeznaczona jest dla szerokiego grona odbiorców: studentów budownictwa, gospodarki przestrzennej, inżynierii środowiska, ochrony środowiska, a także dla pracowników jednostek samorządu terytorialnego, planistów i urbanistów, pracowników instytucji ochrony środowiska oraz deweloperów. Autorki zachęcają do lektury, podkreślając, że to nie pierwsza (i pewnie nie ostatnia) ich wspólna publikacja, co warto podkreślić inspirując innych studentów do pracy naukowej przynoszącej wymierne korzyści.
Okładka C.H.Beck (PDF, 243 KB, otworzy się w nowej karcie)
Spis treści (PDF, 71 KB, otworzy się w nowej karcie)
Wstęp (PDF, 72 KB, otworzy się w nowej karcie)
Fragment (PDF, 211 KB, otworzy się w nowej karcie)
Link do książki na stronie C.H.Beck
INFORMACJE O AUTORKACH:
Elżbieta Gołąbeska, profesor Politechniki Białostockiej z wykształcenia jest matematykiem i doktorem nauk ekonomicznych. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z rynkiem nieruchomości mieszkaniowych w szerokim zakresie, od obrotu nieruchomościami, poprzez formy finansowania inwestycji, ryzyko firm deweloperskich, aż po alternatywne źródła energii stosowane w budownictwie mieszkaniowym. Jest autorem licznych publikacji na ten temat, w których wykorzystuje m.in. metody wielokryterialne. Od wielu lat jest kierownikiem studiów podyplomowych wycena nieruchomości realizowanych na WBiNŚ. Posiada ponad 30 letnie doświadczenie jako dydaktyk i ekspert w dziedzinie rynku nieruchomości. Jest członkiem Państwowej Komisji Kwalifikacyjnej ds. nadawania uprawnień w zakresie szacowania nieruchomości.
Magda Gawrychowska jest absolwentką kierunku gospodarka przestrzenna oraz kierunku budownictwo na WBiNŚ Politechniki Białostockiej. Jej główne zainteresowania skupiają się na budownictwie zrównoważonym oraz kształtowaniu przestrzeni z minimalną ingerencją w środowisko naturalne. Interesuje się innowacyjnymi rozwiązaniami z zakresu efektywności energetycznej oraz wykorzystywania technologii przyjaznych naturze. W kontekście budownictwa mieszkaniowego reprezentuje pogląd, aby kształtował się według rzeczywistych potrzeb ludzi oraz zasad zrównoważonego rozwoju, a procesy związane z budownictwem i infrastrukturą przebiegały w sposób rozsądny i harmonijny z poszanowaniem istniejących zasobów.
Izabela Biała jest absolwentką kierunku gospodarka przestrzenna na WBiNŚ Politechniki Białostockiej. Specjalizuje się w gospodarowaniu i zarządzaniu nieruchomościami. Zawodowo związana z sektorem księgowości i finansów, gdzie zajmuje się aspektami organizacyjnymi i finansowymi związanymi z funkcjonowaniem przedsiębiorstw. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się na gospodarce nieruchomościami, planowaniu przestrzennym oraz wpływie nowoczesnych technologii na rozwój miast i terenów inwestycyjnych. Szczególną uwagę poświęca integracji odnawialnych źródeł energii z gospodarką nieruchomościami, analizując ich znaczenie w kontekście zrównoważonego rozwoju i efektywnego wykorzystania przestrzeni.