II miejsce absolwentki WBiNŚ w konkursie GDDKiA na najlepsze prace dyplomowe pt. „Innowacje w drogownictwie”

22-12-2022
  • Pani mgr inż. Kamila Hanasiuk, absolwentka WBiNŚ i obecnie uczestniczka Szkoły Doktorskiej PB, zdobyła II miejsce w kategorii „Inżynieria ruchu, inteligentne systemy zarządzania ruchem oraz rozwiązania BRD” w II edycji konkursu GDDKiA na najlepsze prace dyplomowe pt. „Innowacje w drogownictwie”
  • Tytuł nagrodzonej pracy magisterskiej to: „Badania i ocena torów przejazdu i prędkości pojazdów na rondach o zmiennej liczbie pasów ruchu wokół wyspy środkowej” napisanej pod kierunkiem dr. inż. Marka Motylewicza z Zakładu Inżynierii Drogowej PB
  • Do II etapu Konkursu zakwalifikowały się wszystkie 3 zgłoszone z Politechniki Białostockiej prace dyplomowe, co jest dużym sukcesem naszych absolwentów

Chcąc wykorzystać potencjał polskich uczelni technicznych, Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad w maju br. ogłosił II edycję ogólnopolskiego konkursu na najlepsze prace dyplomowe pod nazwą Innowacje w drogownictwie. Prace konkursowe należało zgłosić do 22 września 2022 r. Konkurs adresowany był do studentów bądź absolwentów studiów pierwszego i drugiego stopnia, stacjonarnych lub niestacjonarnych, których prace dyplomowe zostały obronione w okresie od 1 stycznia 2021 r. do 13 września 2022 r. Celem Konkursu było wyłonienie najlepszych prac dyplomowych, których wyniki mogą być zastosowane w drogownictwie. To również promowanie idei przedsiębiorczości i innowacyjności wśród społeczności akademickiej.

Konkurs obejmował prace dyplomowe, które zostały obronione we wskazanym wyżej terminie, w następujących kategoriach:

• Materiały i technologie drogowe – zgłoszono 9 prac;
  • Inżynieria ruchu, inteligentne systemy zarządzania ruchem oraz rozwiązania BRD – zgłoszono 8 prac;
  • Optymalne konstrukcje inżynierskie – zgłoszono 5 prac.

Z Politechniki Białostockiej do Konkursu zostały zgłoszone 3 prace dyplomowe, wszystkie w kategorii „Inżynieria ruchu, inteligentne systemy zarządzania ruchem oraz rozwiązania BRD”:

1. Praca magisterska Pani mgr inż. Kamili Hanasiuk pt. „Badania i ocena torów przejazdu i prędkości pojazdów na rondach o zmiennej liczbie pasów ruchu wokół wyspy środkowej”, obrona: 8.07.2022, promotor: dr inż. Marek Motylewicz;
  2. Praca magisterska Pana mgr inż. Stanisława Jana Kaczmarka pt. „Ocena geometrii i funkcjonowania wybranego skrzyżowania wraz z propozycją poprawy warunków ruchu”, obrona: 31.03.2022, promotor: dr inż. Marek Motylewicz;
  3. Praca inżynierska Pani mgr inż. Mileny Kurzątkowskiej pt. „Analiza zmiany stanu brd na doświetlonych przejściach dla pieszych”, obrona: 5.02.2021, promotor: dr inż. Robert Ziółkowski.

Skład Kapituły Konkursowej pod przewodnictwem dr hab. inż. Janusza Rymszy, prof. IBDiM tworzyli uznani specjaliści w dziedzinie drogownictwa – reprezentanci GDDKiA, członkowie Rady Naukowej przy GDDKiA oraz przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń drogowych. W kategorii „Materiały i technologie drogowe” członkiem Kapituły był m.in. Prof. dr hab. inż. Władysław Gardziejczyk z Zakładu Inżynierii Drogowej PB – członek Rady Naukowej przy GDDKiA.

W I etapie Kapituła Konkursu dokonała oceny nadesłanych 2-stronicotwych streszczeń prac i wybrała nie więcej niż 5 najlepszych prac z każdej kategorii, które zostały zakwalifikowane do II etapu Konkursu. Kryteriami oceny były: oryginalność tematu; innowacyjność pracy; przydatność w drogownictwie; uwzględnienie aspektów ochrony środowiska lub wykorzystania odnawialnych źródeł energii (OZE) na drogach. Wszystkie 3 prace zgłoszone z Politechniki Białostockiej znalazły się wśród najlepszej 5-tki i przeszły do II etapu Konkursu co jest dużym sukcesem naszych absolwentów.

W II etapie Konkursu uczestnicy zostali poproszeni o przesłanie pełnych prac dyplomowych, które podlegały kolejnej ocenie Kapituły Konkursowej. Finalnie ocenę tą uzupełnił rezultat 10-minutowego wystąpienia w siedzibie GDDKiA w Warszawie w dn. 2 grudnia br. gdzie uczestnicy zakwalifikowani do II etapu Konkursu zaprezentowali i omówili swoje prace dyplomowe na forum publicznym, w tym przed Kapitułą Konkursu. Poza wymienionymi wcześniej kryteriami oceniano również poziom merytoryczny prezentacji oraz formę prezentacji.

Na ostateczny wynik Konkursu, w każdej z trzech kategorii, składała się suma punktów uzyskanych na poszczególnych jego etapach. Nasi absolwenci spisali się doskonale i w kategorii „Inżynieria ruchu, inteligentne systemy zarządzania ruchem oraz rozwiązania BRD” uplasowali się na miejscach:

• II mgr inż. Kamila Hanasiuk
  • IV mgr inż. Milena Kurzątkowska
  • V mgr inż. Stanisław Kaczmarek

W dniu 16 grudnia br. w siedzibie Centrali GDDKiA w Warszawie, przy ul. Wroniej 53 odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów i nagród osobom które zajęły miejsca I – III, na które zaproszeni byli również promotorzy. W każdej z trzech kategorii tematycznych GDDKiA przewidziała nagrody pieniężne za pierwsze trzy miejsca w wysokości:

• I miejsce – 5 000 zł
  • II miejsce – 3 000 zł
  • III miejsce – 2 000 zł

Nagrody i dyplomy zostały wręczone przez organizatora konkursu – Pana Tomasza Żuchowskiego, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. Osoby które zajęły IV i V miejsca również otrzymały pamiątkowe dyplomy za udział w Konkursie.

Gratulujemy naszym absolwentom i ich promotorom wspaniałych wyników!

Pełne wyniki konkursu znajdują się na stronie GDDKiA: https://www.gov.pl/web/gddkia/konkurs-innowacje-w-drogownictwie-poznalismy-zwyciezcow2