Naukowcy z Instytutu Nauk Leśnych uzyskali patent RP

31-08-2021

Grzyby z Puszczy Białowieskiej są naprawdę unikalne. Ale jeszcze bardziej wyjątkowi są nasi naukowcy, którzy potrafią potencjał grzybów zmienić w praktyczne zastosowanie. Po raz kolejny specjaliści Politechniki Białostockiej otrzymali patent RP, tym razem za badania nad korzeniowcem sosnowym, który może wspomagać terapię nowotworów. Gratulacje należą się zespołowi z Instytutu Nauk Leśnych w składzie: prof. dr hab. inż. Sławomir Bakier, dr Ewa Zapora, Marek Wołkowycki.

Wynalazek został opracowany we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku: prof. dr hab. Haliną Car, dr Anną Sadowską, dr. Mateuszem Maciejczykiem, dr. hab. Arkadiuszem Surażyńskim.

W tym roku w lasach boliwijskich Andów odkryto 20 nieznanych nauce gatunków zwierząt i roślin. Świat o tym głośno mówi, tymczasem, całkiem blisko nas jest wyjątkowe miejsce występowania niezbadanych dotąd grzybów. Może nie są tak zjawiskowo piękne jak odkryte motyle czy storczyki, ale mają w sobie niezwykły potencjał biologiczny.

Puszcza Białowieska to ogromny poligon do prowadzenia badań. Rośnie tu prawie 1700 gatunków grzybów wielkoowocnikowych, w tym 190 gatunków grzybów, które występują jedynie tutaj. Ich unikalne właściwości badają naukowcy z Instytutu Nauk Leśnych. Badania nad jednym z nich – korzeniowcem sosnowym rozpoczęto kilka lat temu, ale dziś zbieramy owoce tej pracy, którą wykonali specjaliści z naszej uczelni wraz z zespołem naukowym z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Prof. dr hab. inż. Sławomir Bakier, dr Ewa Zapora, Marek Wołkowycki wraz z naukowcami z zaprzyjaźnionej uczelni otrzymali patent na wynalazek pt.: „Ekstrakt z grzyba poliporoidalnego, kompozycja zawierająca taki ekstrakt oraz jego zastosowanie”.

Heterobasidion annosum uważany jest przez leśników za jeden z najgroźniejszych patogenów leśnych. Powoduje chorobę zwaną hubą korzeni, która prowadzi do zamierania całych drzewostanów, ale badania naukowców dowiodły, że może znaleźć pozytywne zastosowanie w medycynie, zwłaszcza w leczeniu raka jelita grubego.

Wstępnie przeanalizowaliśmy jego skład chemiczny, zbadaliśmy pod kątem genetycznym i jako pierwsi potwierdziliśmy jego potencjalne działanie lecznicze – wyjaśnia dr Ewa Zapora z Instytutu Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej.

Wyniki badań wskazują na olbrzymi potencjał zastosowania we wspomaganiu terapii przeciwnowotworowych oraz profilaktyce zachorowań na nowotwory. Ekstrakt z korzeniowca sosnowego może być aktywnym składnikiem leku przeciwnowotworowego, którego zaletą jest ograniczanie żywotności komórek raka jelita grubego przy niskiej toksyczności wobec komórek zdrowych.

Obecnie na świecie zarejestrowanych jest jedynie kilka leków na bazie związków grzybów o potencjale przeciwnowotworowym. Procedura związana z przyznaniem patentu trwa zwykle kilka lat, tym bardziej więc cieszy sukces naszego zespołu.

Przed nami nikt nie badał leczniczych właściwości korzeniowca sosnowego, choć jest grzybem pospolitym w całej Europie. Badamy więc pozostałe gatunki z nadzieją na kolejne odkrycia. Myślę, że czeka nas przełom w kulturze wykorzystywania i podejścia do grzybów – podkreśla dr Ewa Zapora.
Gratulujemy naszym naukowcom raz jeszcze!
Życzymy kolejnych odkryć!