Patent na leczenie zgnilca złośliwego pszczół
17-12-2020Zgnilec amerykański, nazywany fachowo zgnilcem złośliwym, to groźna choroba bakteryjna, wywoływana przez bakterie Paenibacillus larvae. Jej przetrwalniki są roznoszone w ulu przez pszczoły-karmicielki i niszczą niezasklepione larwy pszczół. Choroba potrafi zabić całą pszczelą rodzinę w przeciągu kilku tygodni. Pozostałości po zamarłych pszczołach są źródłem zakażenia innych rodzin. Jedynym skutecznym sposobem na uratowanie zarażonej pasieki jest spalenie zakażonego ula wraz z pszczołami.
Z danych Głównego Inspektora Weterynarii wynika, że z roku na rok w Polsce rośnie liczba ognisk zgnilca. W roku 2017 potwierdzonych było 137, w kolejnym roku 170, a w roku 2019 GIW potwierdził już 260 ognisk.
„Zgnilec amerykański czyli złośliwy, to trudna do zatrzymania choroba, w Polsce zwalczana z urzędu przez służby weterynaryjne” – wyjaśnia prof. Sławomir Bakier, dyrektor Instytutu Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej.
Opracowana kompozycja lecznicza, do zwalczania zgnilca amerykańskiego została oparta na wyciągach – ekstraktach uzyskiwanych z cienkich gałązek brzozy na drodze ekstrakcji w nadkrytycznym ditlenku węgla. Lek na bazie tego ekstraktu może z powodzeniem zastąpić niebezpieczne dla człowieka i pszczół środki farmakologiczne, takie jak antybiotyki i polisulfamidy. Preparat w postaci emulsji wodnej z dodatkiem ekstraktów brzozowych i syropu cukrowego, jest chętnie pobierany przez owady i nie skaża produktów pszczelich. Te same substancje znajdują się bowiem w propolisie, który pszczoły wykorzystują do zabezpieczania rodziny pszczelej przed mikrobami.
Rozwiązanie ma sprawdzone działanie w profilaktyce zgnilca amerykańskiego w warunkach polowych.
Warto dodać, że na udzielenie patentu UP czeka kolejny wynalazek – kompozycja lecznicza zwalczająca zgnilca amerykańskiego na bazie wyciągów z owocników złotoporka niemiłego, grzyba z Puszczy Białowieskiej (przejdź do informacji).