Politechnika Białostocka częścią EUROPE-LAND! Otrzymamy 373 tys. euro. z Horyzont Europa

16-12-2022

13 partnerów reprezentujących 12 krajów! Politechnika Białostocka należy do europejskiego konsorcjum, które powstało z myślą o przeciwdziałaniu skutkom zmian klimatycznych.
Partnerzy będą działać w ramach projektu EUROPE-LAND (Towards Sustainable Land-use Strategies in the Context of Climate Change and Biodiversity Challenges in Europe), który otrzymał finansowanie ze środków programu Horyzont Europa w wysokości  6,3 mln euro.
Budżet Politechniki Białostockiej stanowi 373 tys. euro.

Projekt EUROPE-LAND będzie realizowany przez 48 miesięcy. Zespół badawczy Politechniki Białostockiej tworzą pracownicy Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej oraz Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej, a koordynatorami projektu są: prof. dr hab. Piotr Banaszuk oraz prof. dr hab. inż. Joanna Ejdys.

Kluczowy zespół projektowy z ramienia uczelni tworzą:

• Wydział Budownictwa i Nauk o Środowiska: prof. dr hab. Piotr Banaszuk, dr inż. Andrzej K. Kamocki, dr hab. Aleksander Kołos, dr inż. Robert Czubaszek i dr inż. Agnieszka Wysocka-Czubaszek.
  • Wydział Inżynierii Zarządzania: prof. dr hab. inż. Joanna Ejdys, dr hab. inż. Katarzyna Halicka, prof. PB, dr Anna Kononiuk, dr Joanna Godlewska, dr Danuta Szpilko, dr Łukasz Nazarko.

Konsorcjum projektu tworzy 13 partnerów reprezentujących 12 krajów, a w jego skład wchodzą:

1. HAMBURG UNIVERSITY OF APPLIED SCIENCES (Niemcy)
  2. ARISTOTLE UNIVERSITY OF THESSALONIKI (Grecja)
  3. ESTONIAN UNIVERSITY OF LIFE SCIENCES (Estonia)
  4. UNIVERSITY OF COPENHAGEN (Dania)
  5. UNIVERSITY OF COIMBRA (Portugalia)
  6. BIALYSTOK UNIVERSITY OF TECHNOLOGY (Polska)
  7. UNIVERSITY OF BOLOGNA (Włochy)
  8. ROMANIAN ACADEMY (Rumunia)
  9. UNIVERSITY OF LATVIA (Łotwa)
  10. SLOVAK UNIVERSITY OF AGRICULTURE IN NITRA (Słowacja)
  11. UNIVERSITY OF NATURAL RESOURCES AND LIFE SCIENCES, VIENNA (Austria)
  12. LEIBNIZ-INSTITUT FUER AGRARENTWICKLUNG IN TRANSFORMATIONSOEKONOMIEN (Niemcy)
  13. CHARLES UNIVERSITY PRAGUE (Czechy)

Liderem projektu jest Hamburg University of Applied Sciences z Niemiec.

– Uwzględniając potrzebę wdrażania zrównoważonych strategii użytkowania gruntów projekt EUROPE-LAND skupia się na integracji nauk przyrodniczych i społecznych w celu określenia, opracowania, przetestowania i wdrożenia zintegrowanych narzędzi mających na celu usprawnienie procesu decyzyjnego  dotyczącego  zagospodarowania terenu, oraz budowania świadomości i zaangażowania interesariuszy w przeciwdziałaniu skutkom zmian klimatu i pokonywaniu wyzwań wynikających ze zmniejszania się różnorodności biologicznej w Europie – wskazuje prof. Joanna Ejdys.

– W ramach projektu EUROPE-LAND przewidziano 7 pakietów roboczych, w ramach których badacze z 12 krajów mają zebrać  wzorce użytkowanie gruntów w Europie, zbadać świadomość kluczowych interesariuszy na temat zmian klimatu i różnorodności biologicznej, zebrać dane na temat pokrycia i użytkowania terenu oraz zaproponować holistyczne i systemowe podejście do wykorzystania terenów rolniczych w Europie – wyjaśnia prof. Piotr Banaszuk.

Zespół z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowiska pod kierunkiem prof. dr hab. Piotr Banaszuk będzie odpowiedzialny za europejską inwentaryzację mokradeł, charakterystykę ich użytkowania i opracowanie scenariuszy emisji gazów cieplarnianych z terenów podmokłych użytkowanych rolniczo.

Zespół z Wydziału Inżynierii Zarządzania pod kierunkiem prof. dr hab. inż. Joanny Ejdys będzie odpowiedzialny w projekcie w szczególności za:

• analizę i ocenę instrumentów związanych z decyzjami dotyczącymi zagospodarowania terenu
  • rozwój metod i narzędzi umożliwiających wielopoziomowe zaangażowanie interesariuszy w zrównoważone zarządzanie użytkowaniem gruntów
  • organizację warsztatów mających na celu podnoszenie świadomości  i generowanie najlepszych praktyk w zakresie zrównoważonego zarządzania użytkowaniem terenów
  • opracowanie studium przypadku wykorzystania badań foresight na potrzeby budowy scenariuszy związanych z antropogenicznymi zagrożeniami Puszczy Białowieskiej
  • opracowanie scenariuszy użytkowania terenów z wykorzystaniem Scenario Exploration System.

Zespół projektowy dziękuję pracownikom Horyzontalnego Punktu Kontaktowego Polska Wschodnia, działającego w strukturach Politechniki Białostockiej, za pomoc w przygotowaniu wniosku projektowego pod względem formalnym.

HPK Polska Wschodnia to jeden z sześciu Horyzontalnych Punktów Kontaktowych koordynowanych i finansowanych przez Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Horyzontu Europa, działający w strukturach NCBR. Więcej informacji o HPK znajduje się na stronie

Na podstawie oprac. prof. dr hab. Piotr Banaszuk, prof. dr hab. inż. Joanna Ejdys