Prof. zw. dr hab. Włodzimierz Lewandowski – członek Komisji Nauk Chemicznych i Fizycznych PAN do 2022 r.

31-05-2021

Prof. zw. dr hab. Włodzimierz Lewandowski ukończył studia na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego (1971 r.). Tam również obronił pracę doktorską z wyróżnieniem (1978) i habilitacyjną (1988). W roku 1998 rozpoczął zatrudnienie na ówczesnym Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej, kierując przez kilka kadencji Katedrą/Zakładem Chemii. Od 2006 r. jest zatrudniony na stanowisku profesora zwyczajnego. Przez trzy kadencje był wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Chemicznego, Oddział Podlaski.

Prof. zw. dr hab. Włodzimierz Lewandowski został już dwukrotnie powoływany na członka Komisji Nauk Chemicznych i Fizycznych Polskiej Akademii Nauk, Oddziału PAN w Olsztynie i Białymstoku. Pierwsza kadencja trwała od 2015 do 2018 r., druga od 2019 do 2022 r.

Prof. Lewandowski wypromował sześciu doktorantów, w tym czterech z wyróżnieniem. Zrealizował/realizuje dziewiętnaście grantów naukowych KBN lub NCN, w których w jedenastu był/jest kierownikiem, a w pozostałych głównym wykonawcą lub opiekunem. Obecnie w Katedrze Chemii, Biologii i Biotechnologii realizowane są dwa granty NCN pod kierownictwem prof. Lewandowskiego: nr 2018/29/B/NZ9/01997 pt. „Badania zależności między strukturą molekularną a aktywnością biologiczną związków pochodzenia naturalnego o potencjalnym działaniu konserwującym i ich kompleksów z metalami”, oraz nr 2018/31/B/NZ7/03083 pt. „Nowe pochodne roślinnych kwasów karboksylowych jako aktywne składniki biopreparatów bezpiecznych dla człowieka i środowiska naturalnego”.

Prof. Lewandowski specjalizuje się w chemii bionieorganicznej i chemii żywności.  Jest autorem/współautorem ponad 350 publikacji naukowych, wykładów i monografii konferencyjnych (w tym 152 artykuły w czasopismach z listy filadelfijskiej). Jego publikacje były cytowane w literaturze światowej 2327 razy (w tym bez autocytowań 1599 razy), a index H wynosi 26. Współpracował z dwunastoma uniwersytetami za granicą, m.in. Marquette (Milwaukee, USA), Texaskim (Houston, USA), Mississippi (Oxford, USA), Witwatersrand (Johannesburg, RPA), Hebrew (Jerozolima, Izrael).