Szata roślinna Białegostoku pod lupą naukowca PB

15-10-2020
dr Dan Wołkowycki
Jakie są najcenniejsze gatunki roślin, występujące w Białymstoku? Zbadał to szczegółowo dr Dan Wołkowycki z Instytutu Nauk Leśnych PB. Wyniki tych badań – jako monografię – wydało Miasto w ramach projektu „Bioróżnorodność Miasta Białegostoku”.

Celem miejskiego projektu „Bioróżnorodność Miasta Białegostoku” jest zbadanie zasobów przyrodniczych obszaru miasta. To także ocena różnorodności gatunkowej, wskazanie miejsc najbardziej cennych przyrodniczo, określenie zagrożeń oraz poszukiwanie sposobów ochrony tej różnorodności. W ramach projektu powstaje seria publikacji o bioróżnorodności Białegostoku, które zaprezentowano podczas poniedziałkowej (12 października) konferencji prasowej.

Chcemy poznać stan środowiska przyrodniczego Białegostoku, aby móc monitorować zmiany zachodzące w przyrodzie na terenie naszego miasta. Od wielu lat w Białymstoku prowadzimy działania na rzecz ochrony bioróżnorodności. Dlatego zakładamy łąki kwietne, pola słonecznikowe i rzepakowe, rezygnujemy z koszenia wybranych zieleńców – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

W ramach współpracy miasta z naukowcami z Politechniki Białostockiej i Uniwersytetu w Białymstoku, do 2023 roku powstanie 14 tematycznych opracowań poświęconych różnym zagadnieniom przyrodniczym dotyczącym Białegostoku.

Gotowe są trzy pierwsze publikacje: „Różnorodność biologiczna miasta” Danuty Drzymulskiej i Piotra Zielińskiego, „Motyle dzienne Białegostoku” Marcina Sielezniewa i Izabeli Dziekańskiej oraz „Szata roślinna Białegostoku” autorstwa dr. Dana Wołkowyckiego z Instytutu Nauk Leśnych Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej.

Monografia dr. Dana Wołkowyckiego dotyczy m.in. zróżnicowania roślinności i siedlisk przyrodniczych występujących w obrębie Białegostoku. Autor w sposób szczegółowy opisuje bogactwo gatunkowe roślin oraz siedliska, w których występują. Osobny rozdział poświęca historii badań szaty roślinnej na terenie Białegostoku wskazując rzadkie gatunki, które dawniej tu występowały.

Wiedza o naszym otoczeniu przyrodniczym jest niezwykle ważna. Wiedza o bioróżnorodności jest pierwszym krokiem do podjęcia działań w celu polepszenia stanu naszych zasobów, a Białystok wciąż pozostaje miastem zielonym, mamy tutaj bardzo dużo obszarów ważnych przyrodniczo – podkreślił dr Dan Wołkowycki.

W następnych latach Miasto planuje wydać kolejne części poświęcone innym grupom m.in. ptakom, grzybom oraz płazom i gadom.

Książki zostaną przekazane do  bibliotek uczelni wyższych, bibliotek szkolnych, instytucji przyrodniczych. Część egzemplarzy zostanie rozdana zainteresowanym mieszkańcom Białegostoku. Chętni mogą wysłać e-maila z krótkim uzasadnieniem, dlaczego książki powinny do nich trafić, na adres Departamentu Gospodarki Komunalnej dgk@um.bialystok.pl

oprac. na podst. UM Białystok / fot. UM Białystok