„Ludzie zasilani naturą” z udziałem przedstawicieli PB

21-12-2020
Prof. Sławomir Bakier, dr Ewa Zapora, Marek Wołkowycki oraz Petros Psyllos wystąpili w kampanii promocyjnej województwa podlaskiego „Ludzie zasilani naturą”.

W dwudziestominutowym filmie Krzysztofa Kiziewicza poznajemy historie bohaterów, którzy inspirację i siłę czerpią z podlaskiej natury. W oparciu o tradycje – kształtują przyszłość. Podejmują niełatwe wyzwania i stawiają czoła ograniczeniom. Podlaskie mają w swoim DNA.

Z bogactwa przyrodniczego Podlasia od lat korzysta zespół naukowców z Instytutu Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej. Prof. Sławomir Bakier, dr Ewa Zapora, Marek Wołkowycki badają wykorzystanie ekstraktów z grzybów nadrzewnych z Puszczy Białowieskiej w różnych gałęziach gospodarki, m.in. w medycynie, weterynarii, rolnictwie. Bank ekstraktów stworzony przez pracowników Instytutu zawiera ponad 200 sklasyfikowanych i opisanych gatunków (kolejnych kilkaset czeka na opracowanie). Jest to podstawa do podejmowania kolejnych projektów badawczych, także w kooperacji z innymi jednostkami.

„Delikatnie stąpamy po tym lesie, bo okazuje się, że może on dać tyle dla ludzi i tyle dla kolejnych pokoleń do odkrycia, że jesteśmy na samym początku tej drogi” – mówi dr Ewa Zapora w filmie „Ludzie zasilani naturą”.

Specjaliści z Politechniki Białostockiej we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku zbadali możliwości medycznego wykorzystania ekstraktu z korzeniowca sosnowego. Ten powszechnie występujący grzyb to groźny patogen, który potrafi zniszczyć całe drzewostany. W toku badań naukowcy udowodnili, że może on też hamować wzrost komórek nowotworowych i w szczególny sposób wspomagać terapię raka jelita grubego. Rezultatem kilkuletniej współpracy międzyuczelnianej jest zgłoszenie patentowe nr P.420267 opisujące przeciwnowotworowe działanie grzyba, a także publikacja badań w wiodącym czasopiśmie naukowym „Journal of Molecular Sciences”. „Badania nad aktywnością biologiczną grzybów nadrzewnych Puszczy Białowieskiej” zostały też w 2020 roku wyróżnione nagrodą Podlaskiej Marki.

Prof. Bakier wraz z współpracownikami prowadzi też badania nad kompozycją leczniczą, do zwalczania zgnilca amerykańskiego. Choroba jest jedną z najbardziej zaraźliwych, atakujących pszczoły. Preparat na bazie złotoporka niemiłego, grzyba z Puszczy Białowieskiej, może zastąpić niebezpieczne dla człowieka i owadów środki farmakologiczne.

W poszukiwaniu naturalnego rozwiązania, prof. Sławomir Bakier przebadał 120 gatunków grzybów. Kompozycja, która powstała na bazie wyciągów z owocników złotoporka niemiłego, wykazuje skuteczność zwalczania bakterii zgnilca porównywalną z dotychczas stosowanymi antybiotykami i polisulfamidami. Trwa procedura udzielenia patentu UP na to rozwiązanie.

Wśród bohaterów filmu „Ludzie zasilani naturą” jest też Petros Psyllos – młody wynalazca z Politechniki Białostockiej. Petros współpracuje z doktorantem-autystą z Wydziału Prawa UwB Maciejem Oksztulskim. Wspólnie tworzą system, który ułatwi niemówiącym autystom komunikację z innymi. Dzięki tej współpracy otwierają się nowe pola poznawcze, rodzą rozwiązania, które mogą w przyszłości ułatwić funkcjonowanie autystów, ich rodzin i współpracowników.

Reportaż o ludziach zasilanych naturą jest dostępny w Internecie: www.facebook.com/ludziezasilaninaturą
Film będzie też emitowany w TVP1 18 grudnia o godz. 11:25.

W filmie i kampanii „Ludzie zasilani Naturą” wystąpili:

• dr Ewa Zapora,
  • Marek Wołkowycki,
  • prof. dr hab. inż. Sławomir Bakier,
  • Anna Sokólska,
  • Adam Romuald Theosone Kłodecki,
  • Kuba Dąbrowski,
  • Petros Psyllos,
  • Maciej Oksztulski,
  • prof. Maciej Perkowski.