Podziękowania dla Profesorów
18-10-2021
W dniu 28.09.2021roku odbyło się pożegnanie zasłużonych profesorów kończących pracę na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku. W uroczystym spotkaniu wzięli udział Dziekan Wydziału prof. dr hab. inż. Michał Bołtryk , prodziekan d/s Rozwoju i Współpracy dr inż. Katarzyna Kalinowska -Wichrowska oraz pracownicy Katedry Chemii, Biologii i Biotechnologii, w której obaj profesorowie byli zatrudnieni. Prof. Stanisław Rosochacki i Prof. Tadeusz Łoboda to skromni i życzliwi ludzie o dużym doświadczeniu akademickim. Zakończenie pracy na Uczelni przez profesora Łobodę i profesora Rosochackiego jest przede wszystkim dużą stratą dla studentów WBiNŚ, a także dla kadry współpracowników, która miała oparcie w doświadczeniu i merytorycznej wiedzy obu zasłużonych naukowców. Poniżej przedstawiamy sylwetki obu profesorów.
Prof. dr hab. Stanisław Józef Rosochacki
Prof. dr hab. Stanisław J. Rosochacki rozpoczął pracę na Politechnice Białostockiej na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska w 1999 roku. Początkowo pracował w Zakładzie Chemii, a w roku 2000 został kierownikiem Zakładu Biologii Sanitarnej i Biotechnologii, którą to funkcję pełnił do 2016 roku. Równolegle z pracą dydaktyczną na Politechnice Białostockiej pracował w Instytucie Genetyki i Hodowli Zwierząt Polskiej Akademii Nauk w Jastrzębcu k/ Warszawy. Znacząca wiedza profesora z zakresu badań naukowych w dziedzinie biotechnologii zwierząt została wykorzystana w dydaktyce. Profesor Rosochacki przyczynił się do powstania nowego kierunku kształcenia Biotechnologia. Początkowo jako jedyny pracownik posiadał wykształcenie i publikacje ściśle powiązane z w/w kierunkiem. Był zaangażowany w opracowanie programu kształcenia na tym kierunku a także czynnie go wspierał w dalszym rozwoju.
Profesor Rosochacki prowadził wiele zajęć dydaktycznych. Pracując w Katedrze Chemii Biologii i Biotechnologii prowadził wykłady z Biologii komórki, Biochemii, Biotechnologii roślin i zwierząt oraz Genetyki.
Był zaangażowanyw pracę z młodzieżą. Bardzo czynnie działał jako opiekun koła naukowego „Genofor” przekazując swoją wiedzę dotyczącą biotechnologii, która nie była objęta programem studiów. Organizował studentom wykłady i wycieczki branżowe m.in. do Instytutu Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN w Jastrzębcu.
Warto podkreślić, że przez wiele lat prof. Rosochacki należał do czołówki nauczycieli akademickich, którzy dużo publikowali. W czasie aktywności naukowej wydał ponad 40 publikacji o zasięgu międzynarodowym, ponad 15 publikacji przeglądowych, ponad 20 doniesień na konferencje międzynarodowe jak i ponad 22 na konferencje krajowe. Był na kilkunastu zagranicznych stażach naukowych (USA,Izrael).
Podczas pracy na naszym Wydziale kierował licznymi projektami badawczymi. Był promotorem 3 rozpraw doktorskich. Otrzymał 11 wyróżnień wynikających z prowadzenia badań naukowych i prac rozwojowych, a także szereg nagród i odznaczeń. Był kierownikiem lub głównym wykonawcą 5 grantów KBN.
Prof dr hab. inż. Tadeusz Łoboda
Prof. dr hab. inż. Tadeusz Łoboda rozpoczął pracę na Politechnice Białostockiej w 1999 roku. W pierwszym okresie zatrudnienia pracował na Wydziale Zarządzania w Kleosinie w Katedrze Inżynierii Rolnictwa, a od 2006 roku został pracownikiem Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska zatrudnionym w Zakładzie Biologii Sanitarnej i Biotechnologii (obecnie Katedra Chemii, Biologii i Biotechnologii).
Duże doświadczenie dydaktyczne prof. Łobody było wynikiem jego wcześniejszej pracy naukowo – dydaktycznej na SGGW w Warszawie. Profesor to wysokiej klasy specjalista z zakresu biologii i fizjologii roślin. Jego szeroka wiedza została wykorzystana podczas pracy dydaktycznej ze studentami Wydziału z kierunków rolnictwo, architektura krajobrazu, ochrona środowiska a w ostatnim okresie biotechnologia. Profesor aktywnie angażował się w pracę związaną z doskonaleniem jakości kształcenia w prowadzonych wykładach, seminariach i zajęciach laboratoryjnych. Do głównych przedmiotów wykładanych przez profesora Łobodę należały: Fizjologia roślin, Botanika i fizjologii roślin, Biologia ogólna, Rośliny w środowisku miejskim, Mikrobiologia, Biotechnologia roślin. Opracował programy zajęć do w/w przedmiotów, przygotował instrukcje do ćwiczeń i liczne konspekty. Jest promotorem ponad 100 prac inżynierskich i magisterskich oraz 3 prac doktorskich.
Aktywnie zajmował się również działalnością naukową, czego wynikiem jest opublikowanie około 200 prac naukowych, w tym ponad 30 prac z listy filadelfijskiej. Brał udział w kilkunastu grantach KBN i w 3 z nich był kierownikiem a w pozostałych głównym wykonawcą. Był na kilkunastu naukowych stażach zagranicznych, w tym 3 lata na University of Georgia (USA) i 1 rok na Uniwersytecie Niigata (Japonia).
Wygłosił wiele wykładów specjalistycznych dla studentów i/lub pracowników innych jednostek takich jak UWM w Olsztynie, Uniwersytet Techniczny w Lizbonie, Volcani Center Bet Dagan, Instytut Bioklimatologii w Thiverval-Grignon, University of London etc.
Podczas wieloletniej pracy zawodowej, za swoje osiągnięcia naukowe i dydaktyczne uzyskał szereg nagród i odznaczeń.