Rozległa wiedza i nowe technologie. Biotechnologia na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej
24-11-2023Praca w laboratorium mikrobiologicznym? W prestiżowym przedsiębiorstwie branży mleczarskiej? A może w zagranicznym koncernie farmaceutycznym? Absolwenci kierunku biotechnologia na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej mają wiele możliwości, by wykorzystać swój potencjał na rynku pracy. Ich atutem są kompetencje z zakresu nowych technologii.
O tym dlaczego warto wybrać studia na biotechnologii rozmawiamy z wykładowcą – dr hab. Agatą Jabłońską-Trypuć, prof. PB z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku oraz studentką – Aleksandrą Ziniewicz.
Co odróżnia biotechnologię od innych, pokrewnych kierunków studiów?
Dr hab. Agata Jabłońska-Trypuć, prof. PB: Biotechnologia jest przede wszystkim bardzo szeroką dziedziną, która łączy zarówno nauki biologiczne, chemiczne, fizykę, jak i nowe technologie. Moim zdaniem to jest właśnie kluczowe. Oczywiście nauki podstawowe takie, jak biologia i chemia mają znaczenie, ale dopiero połączenie z naukami technicznymi przekłada się na lepsze możliwości naszych absolwentów na rynku pracy.
Jak wyglądają perspektywy pracy dla przyszłych biotechnologów?
Dr hab. Agata Jabłońska-Trypuć, prof. PB: Biotechnologia oznacza duże możliwości i nasi absolwenci mają otwartą karierę w zasadzie wszędzie tj. w regionie, w kraju, ale i za granicą. W naszym województwie rozwija się coraz więcej firm, w których również mogą pracować nasi absolwenci. Są to różnego typu laboratoria, począwszy od firm typowo farmaceutycznych, po obszar rolnictwa, gdzie przykładem jest choćby Mlekovita. Osoby, które ukończyły kierunek biotechnologia bez problemu znajdą pracę w regionie – w laboratoriach mikrobiologicznych, w laboratoriach chemicznych, ale też na uczelniach, czy w instytutach naukowych, jak na przykład Instytut Ochrony Roślin, z którym współpracujemy. Co warto podkreślić, nasi absolwenci są cenionymi i poszukiwanym specjalistami na rynku pracy.